W dniu 1 grudnia w godzinach od 17.00 do 18.00 zgasną światła i latarnie w kilku punktach Kwidzyna. Dotyczy to Parku przy SP 4, Skweru Kombatantów oraz Parku za Urzędem Miasta. W taki sposób władze miasta przyłączają się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej dotyczącej zapowiedzianego przez rząd weta wobec budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz przeciwko zabieraniu samorządom wpływów z podatku PIT i CIT i kierowanie ich bezpośrednio do budżetu centralnego.
28 października br., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT.
Samorządowcy żądają przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekują od Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”, w której proponuje się zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16% do 48,16%. Podnosi to dochody gmin w naszym kraju, według planów na 2020 rok, o kwotę 11 336 421 000 zł. Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów powiatów i województw, tak aby również te jednostki mogły realizować swoje zadania.
Samorząd Kwidzyna, w ramach Związku Miast Polskich już wcześniej wyraził swoje oburzenie działalnością rządu, zarówno w zakresie europejskiego weta, jak i próby ograniczania dochodów samorządów.
Poprzedni artykułRozstrzygnięcie Rowerowego Kwidzyna
Następny artykułMistrzostwa Polski w przełajach na Miłosnej