Senat
fot. Senat RP

Uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Noblistów w Kwidzynie w piątek, 19 maja 2023 r. w odpowiedzi na zaproszenie pana Senatora Leszka Czarnobaja, wybrali się do Warszawy na piętnastą debatę młodzieżową pn. „Dialogi senackie”, której temat brzmiał: „Sport. Konieczność, czy przyjemność?”. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otwierając spotkanie i zachęcając młodzież do dyskusji, przedstawił swoje stanowisko i spostrzeżenia dotyczące tematu spotkania.

„Gadki senackie” – bo tak brzmi potoczna nazwa cyklicznych spotkań, jak zawsze prowadziła młodzież. W loży ekspertów zasiedli zaproszeni goście tj. prof. Michał Lenartowicz, Maciej Katus, Radosław Leniarski, Ilona Mroczkowska oraz Justyna Zima. W fotelach senatorów młodzież z całej Polski, w tym licealiści ze Społka.  Specjaliści w dziedzinie sportu podzielili się z młodzieżą cennymi wskazówkami, przedstawili wyniki badań dotyczących sportu wśród młodzieży oraz wyrazili opinie z różnych perspektyw. Byli również otwarci i chętni do udzielania odpowiedzi na pytania padające zarówno ze strony uczniów, jak również rodziców czy nauczycieli obecnych na sali. Młodzież brała aktywny udział w dyskusji, wyrażając swoje opinie na tematy związane z porównywaniem się do innych, trudnościami z pogodzeniem pasji oraz nauki czy wsparcia i motywacji ze strony rodziców. Wśród licealistów znalazło się wielu sportowców, którzy podkreślili pozytywne skutki regularnej aktywności fizycznej. Mówiono również o postawie  nauczycieli wychowania fizycznego do przedmiotu szkolnego, która zdaniem specjalistów powinna zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji i wspierać rozwój dziecka – ucznia.   Wysłuchano wypowiedzi komentatorów, w tym Renaty Wanat-Szelenbaum, która w imieniu rodziców dzieci trenujących wskazała trudności na jakie napotyka polska rodzina w drodze do sukcesu sportowego swoich pociech. Poruszyła kwestię finansową, nadrabiania zaległości w szkole, radzenia sobie ze stresem w wyniku porażki.

Konkluzją rozważań wszystkich podmiotów okazało się przeświadczenie, że budowanie  kapitału fizycznego przez młodzież, będzie służyło jej w przyszłości.

Po oficjalnym zakończeniu „Dialogów senackich”, dzięki uprzejmości pracowników, uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie zwiedzili budynek sejmu i senatu. Informacje dotyczące zarówno samego budynku, jak i pracy posłów i senatorów oraz przebiegu obrad były interesującą lekcją parlamentaryzmu.

Zgodnie z łacińską maksymą „Alter alterum docet”- jeden uczy drugiego, dla uczniów Społecznego Liceum w Kwidzynie, wzięcie udziału w debacie, w której wypowiadali się rówieśnicy ze szkół z całej Polski, było doświadczeniem, które pogłębili podczas  rozmów w trakcie długiego powrotu autokarem do Kwidzyna. Stwierdzili, że formuła spotkania – „Dialogi senackie” – jest na tyle interesująca, że warto wprowadzić ją do kalendarza imprez szkolnych.

Relacja Marysi Maj, uczennicy SLO

Poprzedni artykułKonkurs – Food Trucków. Wygraj vouchery
Następny artykułNowoczesne oświetlenie w mieście