kwidzyn logo

Capoeira jest połączeniem sztuki walki, akrobatyki, elementów tańca, rytmu i muzyki. Capoeira jest sportem, jest częścią kultury afrobrazylijskiej, jest grą, jest radością… jest sposobem na życie!

Program festiwalu

14.09 (piątek) godz. 19.00 – 21.00 rejestracja uczestników, wręczenie koszulek festiwalowych, trening capoeira, pokaz
15.09 (sobota): 10.00 – 12.00 treningi capoeira
13.00 – 13.30 pokaz capoeira na deptaku
13.30 – 16.00 przerwa na obiad
16.00 – 18.30 batizado e troca de corda (ceremonia nadania stopni uczniowskich osobom trenującym capoeira),
22.00 – impreza integracyjna
16.09 (niedziela): 11.00 – 14.00 treningi capoeira, maculele (maculele stanowi element brazylijskiego folkloru, w skrócie można to opisać jako walka-taniec z wykorzystaniem pałek), pokazy.

Na zakończenie festiwalu wszystkim uczestnikom zostaną wręczone pamiątkowe certyfikaty.

Miejsce:
Sala sportowa SP nr 4, ul. Warszawska 13, Kwidzyn
Organizator: Klub Sportowy Capoeira Beribazu z Kwidzyna
www.capoeiraberibazu.pl

Zaproszeni goście to:

– Mestre John (Beribazu – Polska)
– Mestre VT (ACDP – Węgry)
– Contramestre Aldo (Beribazu – Polska)
– Contramestre Scooby-Doo (Capoeira Liberdade – Polska)
– Contramestre Aranha (Beribazu – Włochy)
– Professor Penteado (Grupo Geracao Capoeira – Włochy)
– Professor Bailarino (Capoeira Brasil – Polska)
– Monitor Kamil (Beribazu – Polska)
– Estagiario Bujao (Beribazu – Polska)
– Estagiario Adao (Nucleo de Capoeiragem – Polska)

Klub Sportowy Capoeira Beribazu działa w Kwidzynie już od 6 lat. W grupie obecnie trenuje około 20 osób (przedstawiciele obu płci) w wieku od 10 do 35 lat. Zajęcia w kwidzyńskiej sekcji prowadzone są dla młodzieży i dorosłych. W planach jest stworzenie sekcji dziecięcej dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Sztuka walki
Na regularnych zajęciach adept Capoeira najpierw uczy się panowania nad własnym ciałem, ćwiczy koordynację i zdobywa kondycję. Potem przychodzi czas na naukę uderzeń i kopnięć przydatnych w realnej walce. Nauka samoobrony jest ważnym elementem zajęć Capoeira.

Markowanie walki oznacza jej sublimację, okiełznanie własnej siły. Nie chodzi o to, żeby uderzyć czy powalić przeciwnika… ciosy się wyprowadza i wstrzymuje. Na tym polega prawdziwe zwycięstwo.

Bardzo często jest tak, że te tzw. ładne i szybkie zarazem kopnięcia oraz uderzenia dosięgają celu (głowy lub korpusu partnera) więc Capoeiristas muszą umieć się przed nimi obronić oraz skutecznie wyprowadzić kontratak.

20120913 Capoeira1

Muzyka i kultura
Capoeira jest ściśle związana z muzyką. Muzyka jest bardzo ważną jej częścią. Jest to specyficzna muzyka, którą gra się na tradycyjnych brazylijskich instrumentach (berimbau, atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco). Muzyka ta nadaje tempo grze Capoeira oraz określa jej formę. Nauka gry na instrumentach oraz nauka tradycyjnych brazylijskich pieśni Capoeira jest elementem regularnych treningów Capoeira.

20120913 Capoeira2

 

Sport i zdrowy tryb życia
Treningi Capoeira są silnie ukierunkowane na rozwój psychofizyczny adepta. Regularne zajęcia rozwijają kondycję fizyczną, dają wysportowana sylwetkę, gibkość oraz siłę. Przynoszą radość, wyrabiają refleks, wiarę w siebie oraz poprawiają koncentrację i dobre samopoczucie. Na zajęciach promujemy zdrowy styl życia oraz aktywny relaks.

20120913 Capoeira3

 

Poprzedni artykuł„Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”
Następny artykułStowarzyszenie „Eko – Inicjatywa” zaprasza na warsztaty fotograficzne