Jest to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.
W tym roku także i Eko-Inicjatywa przyłączy się do akcji poprzez organizację wycieczki. Już teraz zachęcam, aby zarezerwować sobie sobotni dzień na tą wyjątkową podróż szlakami ptasich wędrówek! W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy wspólnie będziemy obserwować i liczyć ptaki, w okolicach lasu Mątawskiego, a przewodnicy dzielić się będą z uczestnikami swoją wiedzą na temat tej fascynującej grupy kręgowców. Wyniki z naszego wyjścia terenowego, jak i wszystkich liczeń w kraju za pośrednictwem specjalnego formularza trafią do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora. Ptakiem sztandarowym tegorocznych EDP jest żuraw (Grus grus) i to tego gatunku szczególnie będziemy wypatrywać przez lornetki i lunety, i o nim najwięcej opowiadać, wszak coraz więcej, coraz większych kluczy tych majestatycznych ptaków pojawia się w ostatnich dniach na niebie! Jeżeli, zaś szczęście nam dopisze, to może i spotkamy tak piękne, choć nadal nieczęste ptaki, jak czaple białe, czy naszego “orła białego”, czyli bielika!
Chciałbym przesłać Państwu szczegóły dotyczące wycieczki organizowanej w ramach Europejskich Dni Ptaków 2015 przez Eko-Inicjatywę w Kwidzynie.
3 października, w sobotę jedziemy w okolice rez. Las Mątawski w miejscowości Piekło, k. Białej Góry (pow. sztumski). Punktualnie o godzinie 9.00 przedpołudniem wyruszamy busem spod dworca głównego PKP. Zbiórka przy przystanku autobusowym. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązuje kolejność zapisów, których dokonywać można poprzez e-mail: sekretariat@ekokwidzyn.pl, lub pod telefonem: 552613797. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu jedynie w obecności opiekuna. Przewidywany powrót do Kwidzyna to godzina 15.00.
Prosimy zwrócić uwagę na odpowiedni strój „terenowy” – tzn. nieprzeciekające, pełne obuwie, „ubiór na cebulkę”. Sugerujemy także zabrać termos z czymś ciepłym do picia.
Można zabrać własne książki do rozpoznawania ptaków i sprzęt optyczny, ale przede wszystkim mile widziany zapał do rozpoznawania ptaków i chłonięcia wiedzy, której organizator zapewnia sporą dawkę, niezależnie od poziomu zaawansowania uczestników.