W dniu 8 maja 2026 roku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka, połączone z uroczystym otwarciem zmodernizowanego obiektu Komenda Powiatowa PSP w Kwidzynie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych, a także mieszkańcy i strażacy PSP i OSP z powiatu kwidzyńskiego.
Miasto Kwidzyn reprezentowali Burmistrz Miasta Sebastian Kasztelan oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kwidzynie Agnieszka Perehuda.

Jednym z kluczowych momentów uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi i otwarcie zmodernizowanego budynku Komendy. W ceremonii tej uczestniczyli m.in. Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz, zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Banach, Starosta Kwidzyński Tomasz Frejnagiel oraz Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Piotr Sztypka.

Starosta Kwidzyński Tomasz Frejnagiel wręczył strażakom ochotnikom „Specjalne Wyróżnienie Starosty dla
Strażaków Ochotników”, które otrzymali:

dh Tomasz Kazimierczyk
dh Marlena Jarynowska
Rafał Fragel

Podczas uroczystości wręczono również liczne odznaczenia i awanse dla strażaków PSP i OSP.
Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.:

st. ogn. Krzysztof Zawalich – Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
dh Stanisław Anders – Odznaka Świętego Floriana
dh Robert Szeląg – Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
dh Marlena Jarynowska oraz dh Tomasz Frejnagiel – Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

Awanse otrzymali:

asp. Hubert Stępka – pierwszy stopień oficerski
st. kpt. Magdalena Gontarsa oraz st. kpt. Damian Torbowski – awans na stopień młodszego brygadiera
sekc. Patryk Czeszejko oraz sekc. Przemysław Groszewski – awans na starszego sekcyjnego
st. str. Marcin Staniaszek – awans na sekcyjnego

Na wyższe stanowiska służbowe mianowani zostali również:

mł. kpt. Sławomir Parafiniuk
mł. asp. Paweł Sosna
st. ogn. Sławomir Gąsior
mł. ogn. Paweł Urbanowicz
mł. ogn. Piotr Ożóg

Włączenie jednostek OSP Kaniczki i Benowo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dodatkowo wzmocniło potencjał ratowniczy powiatu – obecnie w KSRG działa już 14 jednostek OSP z regionu.

Zmodernizowany obiekt Komendy, z nową przestrzenią operacyjną i edukacyjną „OGNIK”, stanowi ważną inwestycję dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz rozwoju edukacji przeciwpożarowej.

Władze Miasta Kwidzyna składają serdeczne gratulacje wszystkim awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym funkcjonariuszom oraz wyrażają głębokie uznanie dla codziennej służby strażaków na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Kwidzyna oraz całego powiatu kwidzyńskiego.

 

 

 

Poprzedni artykułWykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży
Następny artykuł„Biały na białym. Haft powiślański” – warsztaty hafciarskie