Dni Dorotańskie zespół Vocantus 2
Wszystkich mieszkańców Kwidzyna zapraszamy już dziś na Dni Dorotańskie, które będą miały miejsce w naszym pięknym mieście 24-25 czerwca 2022 na Pl. Św. Jana Pawła II oraz na Zamku w Kwidzynie.
Kult błogosławionej Doroty ma długą tradycję. Dorota była najmłodszym dzieckiem Wilhelma Swartze i Agaty. W 1363 roku została żoną płatnerza Adalberta Swertvegera i zamieszkała z nim w Głównym Mieście Gdańsku. Po śmierci męża i dzieci opuściła Gdańsk i przybyła do Kwidzyna. Tu uzyskała zgodę biskupa pomezańskiego na zamieszkanie w pustelni, do której została wprowadzona 2 maja 1393 r. W specjalnie dla niej przygotowanej celi spędziła po zamurowaniu czternaście miesięcy. Została pochowana w prezbiterium, a po przeniesieniu pochówku do korpusu nawowego, jej grób stał się miejscem pielgrzymek. Kwidzyn był głównym ośrodkiem kultu Doroty z Mątowów do sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, a po utworzeniu diecezji elbląskiej została jej patronką. Dni Dorotańskie stanowią formę upamiętnienia jej osoby i przybliżenia szerzej tej postaci.
Pragnąc uczcić osobę Błogosławionej Doroty, oraz wypromować ją szerszemu gronu mieszkańców Kwidzyna, w tym roku każdy będzie mógł wziąć udział w następujących wydarzeniach:
– promocja książki Pomezańska kapituła katedralna w czasach średniowiecza Mario Glauert,
– Jarmark Dorotański,
– Sympozjum poświęcone  Błogosławionej Dorocie z Mątowów.

 24 czerwca (piątek)

 24 czerwca o godz. 17:30 na Zamku w Kwidzynie odbędzie się  promocja książki Pomezańska kapituła katedralna w czasach średniowiecza Mario Glauert. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kwidzyna na spotkanie z autorem książki, podczas którego będzie możliwość zadawania pytań a wśród uczestników zostanie rozlosowanych 10 promowanych książek. Dodatkową atrakcją będzie poczęstunek, który jest nawiązaniem  do tradycji ówczesnych czasów.
Wstęp wolny.
Od godz. 16:00 do 21:00 na placu przed teatrem będzie miał miejsce Jarmark Dorotański, na którym oprócz stoisk z gastronomią będziecie mogli zakupić wyroby rękodzielnicze, zapoznać się z haftem Powiślańskim a Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” przekaże Wam wiedzę na temat historii i tradycji Powiśla.
Także w piątek  Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zapozna Was z życiem codziennym w średniowieczu, odkryje tajemnice skryptorium oraz kuchni, zabierze Was z wizytą do cyrulika, a na koniec popląsacie w rytmie średniowiecznych melodii.
O godz. 19:00 na pastylce, odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu VOCANTUS.
Zespół VOCANTUS specjalizuje się odtwarzaniem muzyki dawnej.  Założycielem grupy jest elblążanin, zawodowy muzyk Przemysław Piejdak. Wraz z nim współtworzą ją: Karina Raźnikiewicz, Urszula Leśniewska, Adrianna Ciemińska, Tomasz Czypul i Marcin Skotnicki. Pochodzą z różnych miast – Elbląga Szczecina, Koszalina i Gdyni; wszyscy są zawodowymi muzykami..
Istnieje stereotyp, że tamta muzyka była toporna, siermiężna. – Wynika to przede wszystkim z niedostatecznej liczby źródeł i domniemań niektórych osób zajmujących się tym zagadnieniem, które wyszły z założenia, że muzyka w średniowieczu stała na niższym poziomie wykonawczym niż w renesansie. Mnie osobiście nie wydaje się, by taki tok rozumowania był w pełni trafny. Biorąc pod uwagę chociażby zachowane zapisy utworów ludowych, widać, że sposób prowadzenia linii melodycznej niczym nie różni się w nich od współczesnych odpowiedników. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że na przestrzeni ostatnich kilkuset lat na płaszczyźnie muzyki ludowej nie zarysowały się żadne wymierne różnice – uważa P. Piejdak.
(więcej informacji: https://elblag.gosc.pl/doc/6792746.Na-dawna-nute)

25 czerwca (sobota)

W sobotę 25 czerwca od godz. 9:00 odbędzie się VI Sympozjum naukowe poświęcone Błogosławionej Dorocie z Mątowów.
To już szóste spotkanie na Zamku w Kwidzynie poświęcone Błogosławionej Dorocie, na które szczególnie zapraszają: Burmistrz Miasta Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak, prepozyt kwidzyńskiej Kapituły Współkatedralnej ks. kan. Ignacy Julian Najmowicz oraz dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda.
Wydarzenie pod patronatem biskupa elbląskiego dr. Jacka Jezierskiego.
Prelegenci:
 • prof. dr hab. Bazyli Degórski (Angelicum, Rzym),
 • ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki (UKSW),
 • prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski (UMK),
 • dr hab. Marta Kowalczyk (WSD Elbląg),
 • dr Lech Łbik,
 • dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska (UMK),
 • dr hab. Juliusz Raczkowski (UMK),
 • Katarzyna Bucław (Muzeum Diecezjalne w Toruniu),
 • mgr Alicja Grabowska-Lysenko (TNT),
 • dr hab. Radosław Biskup (UMK).
Podczas drugiego dnia Jarmarku od godz. 14:00 Bractwo Rycerskie Kerin zaproponuje przeżycie żywej lekcji historii.  Razem z nimi przeniesiecie się do średniowiecznego grodu, poznacie życie w średniowieczu, a na najmłodszych czeka masa ciekawych gier i konkursów.
 O godz. 17:00  zaprosimy Was na spektakl interaktywny „W czasach Doroty z Mątowów i Zawiszy Czarnego” w  reż. Michała Rychlickiego. Spektakl podzielony został na trzy epizody:
 1. Zawisza Czarny – etos postawy rycerza.
 2. Błogosławiona Dorota z Mątowów – średniowieczna pustelnica.
 3. Od pazia do rycerza.
Spektakl ten to prawdziwy pokaz historyczny charakteryzujący się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi.

 

Poprzedni artykułRelikwiarz błogosławionej Doroty
Następny artykułHarmonogram pracy punktu szczepień w lipcu 2022 r.