19 03 2014 plywacy1

Co roku w marcu pływacy mają najważniejszą imprezę zimowej części sezonu. To Zimowe Mistrzostwa Polski, które odbywają się na pływalni 25 metrowej. I wyłaniają najlepszych zawodników w Polsce w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Jako pierwsi na starcie stanęli zawodnicy 14 i 15 letni. Ci pierwsi startowali w Olsztynie, a drudzy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla zawodników 14 letnich są to pierwsze Mistrzostwa Polski więc stres i mobilizacja jest bardzo duża.
Na starcie tych zawodów stanęło 639 zawodników ze 141 klubów z Polski. Nasz klub reprezentowała Martyna Karaszkiewicz, która zaprezentowała się z bardzo dobrej strony znacznie poprawiając swoje rekordy życiowe.

W tym samym czasie w Ostrowcu Świętokrzyskim startowali juniorzy 15 letni. Wśród 527 zawodników ze 130 klubów z całej Polski swój jak do tej pory największy sukces zanotował Filip Czop, który na dystansie 200 klasycznym zdobył brązowy medal, a wynikiem 2:17,90 pobił rekord województwa pomorskiego. Ponadto na dystansie o połowę krótszym zajął 4 miejsce, a wynikiem 1:05,53 ustanowił kolejny rekord województwa pomorskiego. Swoje doskonałe starty Filip potwierdził jeszcze zajmując jeszcze 5 miejsce na 400 zmienny.
Bardzo dobrze w Ostrowcu Świętokrzyskim startował również brat Filipa Michał, który dwa razy zajmował 6 miejsce w Polsce. Osiągnął to na „morderczych” dystansach 200 motylkowym oraz 400 zmiennym. W każdym swoim starcie Michał osiągał doskonałe rezultaty znacznie bijąc swoje rekordy życiowe. W Ostrowcu startowała również Patrycja Nowicka, która bardzo dobrze zaprezentowała się na najdłuższym dystansie kraulowym (800 metrów) bijąc znacznie swój rekord życiowy.

Tydzień później na starcie stanęli zawodnicy 16 oraz 17-18 letni. Ci pierwsi ścigali się w Oświęcimiu gdzie na starcie stanęło 407 zawodników ze 115 klubów z całej Polski. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Martina Kędziora zajęła czwarte miejsce w Polsce na dystansie 200 klasycznym, a na dystansie o połowę krótszym była szósta. Na dystansie 50 klasycznym i 100 zmiennym Martina ścigała się w finale B. Na ósmym miejscu na 200 grzbietowym swoje starty zakończyła Daria Karaszkiewicz, która ścigała się jeszcze w finale B na 50 i 100 grzbietowym. W finale B na 200 klasycznym pływał również Hubert Kapica, dla którego był to pierwszy finał Mistrzostw Polski. W Oświęcimiu startowała jeszcze Ola Michalewska, która również poprawiała swoje rekordy życiowe.

W tym samym czasie w Ostrowcu Świętokrzyskich na starcie Mistrzostw Polski stanęło 415 zawodników ze 127 polskich klubów. Mistrzostwa rozgrywane były w łączonej kategorii 17-18 lat, a nasz klub reprezentowała Nikola Olszewska. Nasza 17 letnia zawodniczka miała utrudnione zadanie bo ścigał się z zawodniczkami starszymi. Pomimo tego zdobyła brązowy medal na dystansie 100 motylkowym. Ponadto Nikola zajęła 4 miejsce na 50 grzbietowym, piąte na 50 motylkowym i ósme na 100 grzbietowym.

Po mistrzostwach trener zawodników, Artur Szachmytowski, powiedział: To były bardzo pracowite dwa tygodnie dla mnie i moich zawodników. Jestem bardzo zadowolony z wyników oraz postawy moich podopiecznych. Każdy z nich pokazał duży hart ducha oraz ogromny profesjonalizm. Mieliśmy trochę pecha bo te trzy czwarte miejsca równie dobrze mogły być medalowymi. Ale taki jest sport. Cieszą medale Nikoli i Filipa oraz miejsca w finałach pozostałych zawodników bo dobrze wróżą przed letnimi Mistrzostwami Polski. Teraz przed nami tydzień odpoczynku a potem wracamy do pracy.