fot. Mirosław Gawroński

Postać błogosławionej Doroty, która mieszkała w pustelni, w kwidzyńskiej katedrze to temat dobrze znany mieszkańcom naszego miasta.

Pod koniec czerwca, w kwidzyńskim zamku odbyło się Sympozjum Dorotańskie, którego główną tematyką była właśnie postać błogosławionej Doroty z Mątowów Wielkich. Prelegentką, która rzuciła nowe światło na zagadnienie pustelni bł. Doroty była dr Marta Kowalczyk.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy kwidzyńskiego przewodnika Adama Nosko z dr Kowalczyk.

https://youtu.be/CoCElggw5Cw

Dr hab. Marta Kowalczyk jest absolwentką Instytutu Kultury Chrześcijańskiej i UWM w Olsztynie, członkiem komisji historycznej Synodu oraz rady duszpasterskiej Diecezji Elbląskiej.  Jest autorką książek dotyczących duchowości kobiet w serii Matki Kościoła oraz wielu artykułów dotyczących historii duchowości i tradycji chrześcijańskich.

W 2018 roku wydała książkę pt. „Bł. Dorota z Mątów”, jako efekt jej pracy badawczej, poświęconej w sposób szczególny żyjącej w XIV wieku mistyczki, której koleje losu zawiodły z rodzinnej wsi Mątowy Wielkie do Gdańska, a następnie do Kwidzyna, gdzie zmarła jako pustelnica. Życie bł. Doroty z Mątów wpisało pomezańską mistyczkę do grona Matek Kościoła – kobiet, które swoimi działaniami zmieniały postrzeganie bliźnich, Kościoła, świata i relacji z Bogiem.

 

 

Poprzedni artykułKoncert z cyklu „Letnie Granie”
Następny artykuł78. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego