ludzie trzymają się za ręce
fot. https://sczp.org.pl

Fundacja edukacji i rozwoju FLOW dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego realizuje projekt: “Zdrowie jako współzależność między ciałem a umysłem” – interdyscyplinarne wsparcie dla osób w kryzysach wywołanych przewlekłymi zaburzeniami somatycznymi.

Do kogo jest skierowany projekt?

Działania przeznaczone są dla osób dorosłych ze zdiagnozowanymi problemami zdrowotnymi o charakterze przewlekłym, z podejrzeniem podłoża nerwicowego, bądź depresyjnego, poszukujących dla siebie pomocy o charakterze konsultacji w sposób holistyczny odnoszącej się do ich sytuacji zdrowotnej i życiowej oraz zaplanowania ścieżki leczenia w sposób uwzględniający również ich problemy emocjonalne i zdrowia psychicznego, zmianę stylu życia.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii w oparciu o wywiad, dokumentację medyczną pomoże możliwie szeroko spojrzeć na możliwości poprawy stanu zdrowia oraz stanu emocjonalnego, pomoże w usuwaniu trudności i wątpliwości związanych z procesem zdrowienia lub wymaganym czasem trwania leczenia. W razie konieczności pomoże zaplanować poszerzenie procesu diagnozy.

Psychoterapeuta poprowadzi indywidualne konsultacje nakierowane na wzrost świadomości w ocenie własnej sytuacji życiowej, nazwanie własnych problemów i zrozumienie ich przyczyn, wzrost umiejętności rozpoznawania własnych zasobów emocjonalnych oraz zaufania do siebie.

Asystent zdrowienia udzieli niezbędnego wsparcia emocjonalnego, pomagając uczestnikom radzić sobie ze stresem, lękami i wyzwaniami związanymi z chorobą. W jego pracę włączeni mogą być najbliżsi, tak aby mogli oni wspólnie wdrażać w życie zlecenia oraz wspólnie się motywować.

Grupa wsparcia będzie dotyczyła zagadnień związanych z poczuciem bezpieczeństwa, poczucia własnej wartości, rozwijania świadomości własnych zasobów, zwiększanie akceptacji siebie, umiejętności poszukiwania wsparcia w otoczeniu i korzystania z niego, komunikacji werbalnej, utrudnień i barier w komunikacji, wpływu choroby na rozwój relacji i podejmowanie decyzji, technik radzenia sobie ze stresem, odreagowywania napięć, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z trudnymi emocjami.

Psychoedukacja zapozna z prawidłowościami i zaburzeniami ludzkiego rozwoju, pojęciami normy i patologii, wpływem zagadnień i procesów rozwojowych na zdrowie, dokonywane wybory, ścieżkę życiową, doświadczane trudności w życiu społecznym.

Choroba przewlekła atakuje nie tylko wybrany narząd czy układ w ciele. Zdarza się, że wnosi do życia bezradność, bezbronność, żal, zniechęcenie. Może odebrać radość i chęć do życia. Bywa – wyrzuca z dotychczas pełnionych ról życiowych. Zmienia i ogranicza możliwość pracy. Dotyka całą rodzinę, rozlewając się cierpieniem, zniecierpliwieniem, niezrozumieniem. Weryfikuje założenia na temat zdrowia, życia i naszej w nim drogi, przypomina o samotności, śmiertelności, o tym, że czasem zmienia się wszystko. Wywołuje wątpliwości diagnostyczne, nierzadko uzyskiwane zalecenia są sprzeczne ze sobą lub wymagają niezwykłej determinacji, by je realizować.

Działania nie są skierowane do chorych onkologicznie.

Kontakt dla zainteresowanych: tel. 502 164 285, e-mail: flow.kwidzyn@gmail.com.

Poprzedni artykułPomagamy ofiarom powodzi na południu Polski!
Następny artykułKBO – projekty dopuszczone do głosowania