Rusza Międzynarodowy Festiwal ANIMO 2015. W tym roku będą gościły u nas teatry ze Słowacji, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii i Polski. Zapraszamy do zapoznania się z programem Festiwalu.
OSKAR
TEATRO NELINE / SŁOWACJA
06.10.2015 r., godz. 11.00-12.10
inscenizacja i reżyseria: Petronela Dušová / Dorota Anna Dąbek
muzyka: Bogdan E. Szczepański
foto/film: Tomasz Taracha
scenografia: Eva Farkašová
technologia i wykonanie scenografii: Miro Duša
występuje: Petronela Dušová
OSKAR – to poetycka impresja według Erica Emmanuela Schmitta oparta na jego książce pt. Oskar i Pani Róża.
Opowieść o tym co nieuniknione. Jak przejść na drugą stronę? Jak przyjąć do świadomości fakt, że odchodzimy? Jak stanąć twarzą w twarz w obliczu nieuleczalnej choroby? Gdzie szukać wsparcia? Czy dzielić się swoimi obawami z bliskimi? Czy starać się zrozumieć dlaczego nie potrafią z nami rozmawiać? Jak sobie radzić z ogromem pytań, które pozostaną bez odpowiedzi? I wreszcie jak przeżyć ostatnie chwile pełnią życia by poczuć jego smak. Spektaklowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny; POROZMAWIAJMY NA TRUDNE TEMATY.
PROPOZYCJA DLA OSÓB OD LAT 14
VOLPINO
THEATRE DU RISORIUS / FRANCJA
THIERRY DUPRÉ
07-09.2015 r., godz. 10.00-12.15
10.10.2015 r., godz. 11.00-13.15
Historia przedstawia rodzinę lisów, która opuściła pola i żywopłoty, żeby spróbować szczęścia w mieście.
Tam młody lisek spotka wiele innych zwierząt, niektóre z nich- szukając lepszego świata, inne – całkowicie przypadkowo…
Tam również spotyka Mimine – młodego królika i przygody tych dwóch towarzyszy wyjdą daleko poza mury miasta.
Złapani w wir szalonej akcji będą musieli użyć przebiegłego planu i samemu wziąć w nim udział… będą musieli wstrząsnąć zastanym porządkiem i odziedziczonymi po przodkach instynktami i być może całkowicie zerwać ze sposobem reagowania swoich rodziców…
Ten zwierzęcy mikroświat pokazuje nam drugą stronę obrazu naszego świata – dwustronny świat wywracający „do góry nogami” wszystkie nasze uprzedzenia,zwłaszcza na temat lisów i ich punktu widzenia!
PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW OD LAT 4
CZAS TRWANIA 45 MIN.
NAMIOT – PLAC PRZY TĘCZOWEJ / NA TYŁACH CZARNEJ SALI
WONDERLAND (KRAINA CZARÓW)
TEATRO DE MARIONETAS DO PORTO / PORTUGALIA
07.10.2015 r., godz. 19.30-20.30
reżyseria i scenografia: João Paulo Seara Cardoso
lalki: Júlio Vanzeler
muzyka: Roberto Neulichedl
teksty piosenek: Maria de Noronha
kostiumy: Pedro Ribeiro
reżyseria ruchu: Isabel Barros
reżyseria światła: António Real i Margarida Alves
angielskie tłumaczenie: John Havelda
produkcja: Sofia Carvalho
obsada: Edgard Fernandes, Rui Queiróz de Matos, Micaela Soares, Shirley Resende
KRAINA CZARÓW to sen Alicji śniony przez nas. Idziemy razem z nią, spacerujemy po jasnym lesie, pełnym lęków i tajemnic. Odkrywamy ścieżki, których nie było tam wcześniej i zostawiamy Alicję zagubioną. Kiedy pyta ona kota: „ Którą ścieżką powinnam teraz pójść?”, kot odpowiada: „W dużej mierze zależy to od tego, dokąd chcesz dojść.” Czujemy wtedy, że sen wymyślony przez Carrolla
dla ukochanej Alicji odrobinę dotyka naszej rzeczywistości.
A kiedy Alicja na swojej początkowej ścieżce dochodzi do cudownego ogrodu białych róż królowej, pstrykamy palcami i jej sen ( i nasz) kończy się w odpowiednim momencie.
Szczęśliwe zakończenie?
Oznaczyłem ten dzień białym kamieniem (Lewis Carroll).
PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW OD LAT 12
M’IRONIA. KONTEMPLACJA SCENICZNA Z CODĄ DO RADOŚCI
UNIA TEATR NIEMOŻLIWY/POLSKA
08.10.2015 r., godz. 11.00-12.30
scenariusz: Krystyna Żuchowska i Wojciech Olejnik
reżyseria: Wojciech Olejnik
scenografia: Magdalena Hollender
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Ewa Leydo, Piotr Makarski, Łukasz Piwowarczyk
Kanwą przedstawienia są ostatnie teksty – listy Mirona Białoszewskiego pisane ze szpitala na kilka miesięcy, tygodni przed jego śmiercią w 1983 r., a zawarte w zbiorze „Listy do Eumenid”. W te doświadczenia poety wpisana zostaje tu retrospekcja jego wcześniejszej twórczości: małe sztuki z „Teatru Osobnego” oraz wiersze. Spektakl nawiązuje do stylistyki przedstawień Białoszewskiego: kreuje rzeczywistość sceniczną z codziennych, powszednich przedmiotów, sprzętów, nadając im inne, czasem metafizyczne funkcje i znaczenia.
Wokół spektaklu zostaną przeprowadzone warsztaty.
CZAS TRWANIA 1.5h
PROPOZYCJA DLA OSÓB OD LAT 16
http://www.uniateatrniemozliwy.pl
MICRO-SHAKESPEARE (MIKRO SZEKSPIR)
LAITRUM THEATRE / HISZPANIA
08.10.2015 r., godz. 17.00-19.00
reżyseria: Toti Toronell
obsada: Jordi Borras, Toti Toronell, Pep Messanet
scenografia: Quim Domene
edycja muzyki: Albert Dondarza
kostiumy: El soldadet de Plom
produkcja: ProduccionsTrapa / Anne Sophie Raybaut
Zainspirowany przedstawieniem „ Capses”, „Micro-Shakespeare” jest dziełem Narodowego Teatru Wielkiej Brytanii.
Być może interesuje Cię, co znajduje się w pudełkach… No więc, znajdziesz w nich dzieła Szekspira streszczone do… ośmiu minut.
Widz, który znajdzie się za pudełkowym teatrem będzie pełnił funkcję animatora i otrzyma poprzez słuchawki instrukcje. Zgodnie z nimi będzie poruszał przedmiotami nie wiedząc, w jakim celu to robi.
Widzowie siedzący przed pudełkowym teatrem oglądając spektakl wysłuchają utworu Szekspira przez słuchawki. Historia stanie się prawdziwa dzięki ruchom „aktora”.
Szekspir, jakiego nigdy wcześniej nie widziałeś … z poczuciem humoru, miłością, spiskiem, śmiercią, zemstą, popcornem, publicznością zamienioną w aktorów i mnóstwem owacji.
„Micro-Shakespeare” przedstawienie trudne do wytłumaczenia, ale niezwykle zabawne dla uczestników.
CZAS TRWANIA 10 MIN. PRZY JEDNYM STANOWISKU
PROPOZYCJA DLA OSÓB ROZUMIEJĄCYCH JĘZYK ANGIELSKI
SKOŃCZYŁY NAM SIĘ DNI
TEATR ALATYR /POLSKA
08.10.2015 r., godz. 19.30-20.30
scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
przestrzeń i lalki: Adam Karol Drozdowski
muzyka: Szymon Domagała
występują: Olimpia Bogusz, Milena Kobylińska
„Skończyły nam się dni” to lalkowy spektakl dla dorosłych, który opowiada o życiu i umieraniu w czasach apokalipsy. Tekst składa się z cytatów z „Króla Leara” Williama Shakespeara, „Ziemi jałowej” Thomasa Eliota, „Apokalipsy św. Jana”, „Drogi” Cormaca McCarty’ego, „Końcówki” Samuela Becketta i „Kociej Kołyski” Kurta Vonneguta.
„Czyliż człowiek jest tylko tem? Niczem więcej, jak takiem biednem, nagiem, dwunożnem zwierzęciem?” – pyta opuszczony przez wszystkich Lear, szukając schronienia przed burzą. Potężny niegdyś król umiera z głodu i zimna, a jego przeszłość wydaje się być urojeniem. Co by się stało ze współczesnymi ludźmi, gdyby odebrać im wszystko? Jak zachowaliby się wobec katastrofy, która zmiotłaby ich dotychczasowe życie? Jak zareagowaliby na nadchodzącą zagładę.
CZAS TRWANIA 55 MIN.
PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW OD LAT 16
ANTIGONE (ANTYGONA)
ULRIKE QUADE COMPANY / HOLANDIA
09.10.2015 r., godz. 19.30-20.30
Polinejkes stracił życie na polu bitwy. Zgodnie z nowym prawem nie może być pochowany. Jego siostry Antygona i Ismena reprezentują dwa różne punkty widzenia tego problemu. Ismena przestrzega prawa i wybiera życie, Antygona działa zgodnie za swoimi ideami, ignoruje rady rodziny i w rezultacie musi umrzeć. Jak interpretujemy ich punkty widzenia 2500 lat później?
Kontekst
„Antygona” – wspólna praca choreografa Nicole Beutler i twórcy teatru Ulrike Quade jest wizualną adaptacją greckiej tragedii napisanej przez Sofoklesa w 442 roku przed Chrystusem. Współreżyserki łączą tematy oryginału z zagadnieniami współczesnymi koncentrując się na pytaniu, na ile wolne są rzeczywiście nasze działania. „Antygona” rozważa punkty widzenia obu sióstr. Nie łatwo jest stanąć po stronie którejkolwiek z nich. Co jest dobre, co jest złe? Ich wewnętrzne motywacje zostają ujawnione w zręcznie prowadzonej grze między odtwórcami, a lalkami.
Lalki specjalnie na potrzeby tej produkcji zostały wykonane w Japonii przez Watanabe Kazunori zgodnie z tradycją teatru Bunraku.
PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW OD LAT 16
SMALL WORLDS (MAŁE ŚWIATY)
JOCLECIO AZEVEDO E TERESA PRIMA / PORTUGALIA
10.10.2015 r. godz. 11.30-12.00
Ten spektakl działa jak prosta gra albo otwarta księga, która ukazuje rozmaite warunki dostarczające bodźców poznawczych. Te małe światy zbudowane są z prostych kształtów, dźwięków i ruchów. Wykonawcy są mieszkańcami, podróżnikami i budowniczymi mechanizmu wyobraźni i bodźców postrzegania i wiedzy.
Scenografia jest białą przestrzenią, w której elementy,takie jak formy, kolory i obrazy otrzymują specjalny kontrast i strukturę.
Przedmioty użyte w czasie przedstawienia stają się rozszerzeniem ciała tworząc postacie i formy ożywione.
Dźwięk w przedstawieniu jest mieszaniną dźwięków naturalnych z kilkoma momentami z muzyką i dźwiękami „na żywo”. Przedstawienie rozwija się naturalnie, a każdy nowy moment przedstawia nowe obrazy, które należą do stale zmieniających się światów zmysłowych. Stworzone obrazy są sugestywne, a projekt ćwiczy umiejętność rozpoznawania form, wielkości i dźwięku. W małych światach badane są proste pojęcia: pojawianie się, znikanie, rozpoznawanie części ciała, bycie blisko lub daleko, lekkość i ciężar itd.
To stworzona przestrzeń, która wiąże ze sobą nasze zmysły jako bodziec dla ciekawości i uczenia się.
RODZINNE PRZEDSTAWIENIE; WIDZOWIE DZIECIĘCY OD 0 DO 36 MIESIĘCY
BACON
TEATR MALABAR HOTEL/ POLSKA
10.10.2015 r., godz. 19.30-20.30
scenografia i lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Anna Świętochowska
występuje: Marcin Bikowski
Na podstawie utworów Szekspira, wywiadów z Francisem Baconem, tekstów własnych oraz z inspiracji twórczością Thomasa S. Eliota, inscenizacja ukazuje życie malarza Francisa Bacona przez pryzmat jego twórczości – w sensie dosłownym. To z założenia wejście w ramę, w obraz, gdzie artysta z kawałków swoich dzieł rekonstruuje własne obawy, pragnienia, przetwarza wspomnienia. Jest to spektakl łączący dwie dotychczasowe praktyki Teatru Malabar Hotel: adaptacje klasyki i tworzenie własnej dramaturgii. Główny temat to przenikanie się biografii i sztuki. Jego ukazaniu służy kolaż literacko-plastyczno-muzyczny z ożywionymi demonami Bacona w roli głównej.
CZAS TRWANIA 60 MIN.
PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW OD LAT 16
FILMY Z PLECAKA
KINO OBRAZKOWE/POLSKA
06-09.10.2015 r., godz. 10.00-11.00 (6+)
10.10.2015 r., godz. 12.00-14.00 (6+)
08.10.2015 r., godz. 21.00-22.00 (16+)
W małych pudełeczkach na kliszach pozytywowych zwiniętych w rulonik, kryją się kolorowe obrazy.
Za pomocą rzutnika z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przeniesiemy się w fascynujący świat nieruchomych obrazów. Filmy nie tylko oglądamy również czytamy ich treści. Tutaj każdy może zostać lektorem. Przez wspólną zabawę ożywimy dawne historie.
ANIMACJA FILMOWA
MISTRZOWIE KINA/ŚWIAT
09.10.2015 r., godz. 22.00
Najnowsze propozycje filmowe we współpracy z poznańskim Animatorem, studio Serafiński, młodymi twórcami sztuki animacji w konsultacji z wybitną znawczynią kina Małgorzatą Sady tłumaczką literatury pięknej z obszaru sztuki współczesnej i filozofii (Wittgenstein, Russell, Themerson, Czechowicz). Od końca lat 70 współpracującą z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju i zagranicą jako kurator, uczestnik i twórca projektów artystycznych (Kanada, Irlandia, Portugalia, Ukraina, Szwecja, Litwa, Wielka Brytania, Rosja, Czechy, Francja, Włochy, Niemcy).
PROPOZYCJA DLA OSÓB POWYŻEJ 16 ROKU ŻYCIA
DŹWIĘKOWE SPA
MACIEJ HANUSEK/POLSKA
06-10.10.2015 r., godz. 17.00-18.30
Relaksująca kąpiel w dźwięku, muzyczna podróż, w której słuchacze oddają się niezwykłym dźwiękom gongów i mis dźwiękowych. Taki seans najlepiej wysłuchuje się w wygodnej pozycji leżącej.
Atmosfera jaką stwarzają misy dźwiękowe często powoduje tak mocne rozluźnienie, że zdarza się słuchaczom zasnąć, „wyłączyć” umysł – wszak celem relaksu jest osiągnięcie harmonii i wyzbycie się stresu, lęków, zmartwień, wątpliwości. Przebywanie w takiej dźwiękowej przestrzeni jest doświadczeniem niezwykłym; wsłuchując się w złożony dźwięk mis, możemy mieć wrażenie przebywania w przestrzeni kosmicznej wypełnionej sferycznymi dźwiękami.
Zgodnie ze wschodnimi wyobrażeniami, człowiek i kosmos powstali z dźwięku. Taki kontakt ze swoim prapoczątkiem budzi uczucie głębokiego zaufania oraz prowadzi do szybkiego i głębokiego stanu odprężenia.
CZAS TRWANIA 1.5h
PROPOZYCJA DLA OSÓB OTWARTYCH NA NOWE DOŚWIADCZENIA