fot. Karolina Mrówczyńska

Ongiś impreza była spotkaniem recytatorów różnych pokoleń, szukających nowych doznań przez zanurzenie się nieznanym świecie sztuki, teraz przeważa młodzież pragnąca znaleźć potwierdzenie talentu, wejść na drogę wiodącą na sceny, ekrany. Zmieniła się estetyka żywego słowa. Uczestnicy pierwszych konkursów zapamiętali dominowanie deklamacji – pewnej wzniosłości, a nawet patosu, dzisiaj bliższe jest mówienie sceniczne – zmierzanie ku naturalnej rozmowie „za pośrednictwem” utworu literackiego.

Konkurs trwa, ale dzieli los słowa, któremu odebrano dawną pozycję, które przegrywa z multimediami, nowymi technologiami. Konkurs nie jest „innowacyjny”, przeto w szkole i programach edukacji kulturalnej wyżej cenione są modne instalacje i prodżekty, bo potwierdzają „światowość” autorów.

Zmieńmy to … przywróćmy słowu jego wagę a konkursowi jego prestiż.

Przed nami pierwszy etap, jakim są eliminacje powiatowe, które odbędą się w Kwidzyńskim Centrum Kultury 26 marca 2023r. o godz. 10:00.

Eliminacje odbędą się w czterech kategoriach:

  • Turniej Recytatorski,
  • Wywiedzione ze słowa,
  • Teatr Jednego Aktora
  • Poezja Śpiewana.

Regulamin oraz karty zgłoszeń dla poszczególnych kategorii konkursowych należy wypełnić i odesłać na adres mailowy: k.wilczewska@kck-kwidzyn.pl lub dostarczyć do siedziby KCK przy ul. 11 Listopada 13.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 10 marca.

 

 

 

 

Poprzedni artykułBezpłatna mammografia
Następny artykułMOF – konsultacje społeczne