W ramach prac nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kwidzyna na lata 2023 – 2030 zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do składania propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Nabór na projekty rusza 1 grudnia 2024 r. a zakończy się 30 grudnia 2024 r.
Propozycje przedsięwzięć należy zgłaszać za pomocą formularza projektowego (zał. nr 1 do Regulaminu). Zgłaszanie propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych możliwe jest w następujący sposób:
- złożenie wypełnionego i podpisanego przez zgłaszającego przedsięwzięcie rewitalizacyjne formularza projektowego w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miejskiego w Kwidzynie;
2. przesłanie wypełnionego i podpisanego przez zgłaszającego przedsięwzięcie rewitalizacyjne formularza projektowego na adres Urzędu Miejskiego w Kwidzynie (ul. Warszawska 19, 82-500 Kwidzyn) z dopiskiem na kopercie „Nabór przedsięwzięć rewitalizacyjnych” (w tym przypadku o zachowaniu terminu, o którym mowa ust. 1. decydować będzie data stempla pocztowego).
W załączeniu:
- Zarządzenie Burmistrza Miasta Kwidzyna:
Zarządzenie nr 130-2024 w sprawie regulaminu naboru
2. Regulamin naboru wraz z załącznikami:
Zał nr 1 do Zarządzenia Regulamin naboru przedsięwzięć
Załącznik nr 1 do Regulaminu – Formularz projektowy
Załącznik nr 2 do Regulaminu – Pogłębiona diagnoza
________________________________________________________________________
Rewitalizacja (inaczej: ożywienie, przywrócenie do życia) to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miasta.
Rewitalizacja to nie tylko remonty. Jej celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Najprościej mówiąc, jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało.
Rewitalizacja to również praca z ludźmi, z lokalną społecznością. I nawet jeśli remonty budynków i przestrzeni publicznych są najbardziej efektowne – najważniejsze jest przezwyciężenie kryzysu społecznego.
Rewitalizacja jest długim procesem. Jej powodzenie zależy od nas wszystkich – mieszkańców całego miasta, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych, instytucji kultury, uczelni wyższych, urzędów.
Dla naszego Miasta powstał dokument o nazwie Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Kwidzyna na lata 2017-2023”, który jest obecnie aktualizowany.
Wyznaczenie obszaru do rewitalizacji nastąpiło w drodze przeprowadzonego badania, które dokonane zostało zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji. Wymagane kryteria społeczne, gospodarcze i przestrzenne wypełniła jednostka urbanistyczna Kwidzyna – „STARE MIASTO”, która została objęta kompleksowymi przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi.
Do tej pory na tym obszarze zrealizowane zostały 2 projekty, na których realizację Miasto uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych. Były to:
- Projekt społeczny „RAZEM na rzecz kwidzyńskiej integracji społecznej” w ramach którego powstała placówka wsparcia dziennego w lokalu należącym do miasta mieszczącym się przy Placu Plebiscytowym. W ramach placówki działa świetlica środowiskowa dla dzieci 6 – 12 lat oraz klub młodzieżowy dla osób w wieku 13 – 18 lat. Uczestnicy korzystają z zajęć terapeutycznych, socjoterapeutycznych, edukacyjnych, artystycznych, poradnictwa prawnego, poradnictwa rodzinnego, zajęć multimedialnych.
- Projekt inwestycyjny: pn. „RAZEM – rewitalizacja obszaru Stare Miasto w Kwidzynie”.
W ramach projektu wykonano remont lokalu przy Placu Plebiscytowym z przeznaczeniem na placówkę wsparcia dziennego, rewaloryzację parku na terenie Starego Miasta, zakupiono wyposażenie dla potrzeb utworzenia Multicentrum w budynku biblioteki oraz wyremontowano 5 kamienic wspólnotowych.