flaga powstania wielkopolskiego, zawierająca datę

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy przypadający 27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętnia największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy Polaków.

Dzisiaj na kwidzyńskim cmentarzu Mariusz Wesołowski, przewodniczący rady miejskiej, radna Danuta Chodorowska oraz Piotr Widz, zastępca burmistrza Kwidzyna złożyli kwiaty na grobach dwóch uczestników powstania, których losy splotły się na naszym miastem.

Ignacy Rychłowski  i mjr Władysław Wolniewicz urodzili się na terenie zaboru pruskiego: pierwszy pod Inowrocławiem, drugi w powiecie wrześnieńskim. Obaj uczestniczyli w walkach I wojny światowej jako żołnierze pruskiej armii, następnie przyłączyli się do Powstania Wielkopolskiego. Ignacy Rychłowski organizował oddział powstańczy w rodzinnej miejscowości a Władysław Wolniewicz dowodził drużyną (baonem) w walkach pod Kopanicą, Kargową, Chwalimiem i leśniczówką Süsloch. Obaj w 1920 r. bronili odzyskanej przez Polskę niepodległości w wojnie polsko – bolszewickiej. Po II wojnie światowej Ignacy Rychłowski zamieszkał w Kwidzynie, wg spisanych relacji został nawet  powołany do pełnienia obowiązków burmistrza miasta. Zmarł w 1950 r. Mjr Władysław Wolniewicz od 1959 r. był mieszkańcem pobliskiego Baldramu, zmarł w 1978 r.  w Kwidzynie. Za zasługi Ignacy Rychłowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari i Medalem Niepodległości a Władysław Wolniewicz Medalem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

  • Jeżeli dysponujecie Państwo udokumentowanymi informacjami o innych mieszkańcach Kwidzyna, którzy uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim, prosimy o pisemne zgłoszenia do urzędu miejskiego. Każdy z tych Powstańców zasługuje na wielki szacunek i upamiętnienie.
Poprzedni artykułSylwester w Kwidzynie – ODWOŁANY
Następny artykułCoraz mniej czasu na zgłoszenia do udziału w akcji „Jedno dziecko – jedno drzewo”