Co najmniej 1500 skierowań na bezpłatne dla pacjentów badania przesiewowe nerek trafiło do lekarzy rodzinnych w powiecie kwidzyńskim i Gniewie z powiatu tczewskiego. Skierowania upoważniają osoby powyżej 45. roku życia do wykonania za darmo testów krwi (kreatynina z wyliczeniem eGFR) oraz ogólnego badania moczu. Badania można wykonać w wyznaczonych laboratoriach w Kwidzynie i Gniewie (ich lista znajduje się na odwrocie skierowania) do 29 lutego 2016 roku.
Przekazujemy pacjentom skierowania na darmowe badania, by mogli oni w dogodnym dla siebie terminie i najbliższym ich miejscu zamieszkania laboratorium zbadać nerki. Chcemy zapewnić jak największą wygodę dla zainteresowanych pacjentów – mówi dr Monika Sobańska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie. Skierowania w najbliższych dniach będą dostępne na terenie powiatu kwidzyńskiego i Gniewu w powiecie tczewskim u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Są ważne do końca lutego przyszłego roku, a badania będzie można wykonać w laboratoriach:
Kwidzyn – Laboratoria Medyczne Bruss, Punkt Pobrań , ul. Gen. Józefa Hallera 31, 82-500 Kwidzyn, tel. 55 645 83 80, czynne od poniedziałku do piątku 6.30 – 10.00
Gniew – Laboratorium Medical, ul. Witosa 10, 83-140 Gniew, tel. 58 535 22 38, czynne od poniedziałku do piątku 7.30 – 13.00.
Trzeba jednak pamiętać, że skierowanie mogą otrzymać tylko osoby od 45. roku życia.
Zachęcam wszystkie zainteresowane osoby do skorzystania z badań. Warto wiedzieć, że choroby nerek przez długi czas nie dają o sobie wyraźnie znać i rozwijają się skrycie. Pacjent trafia do nas w zaawansowanym stadium choroby, kiedy to ratujemy jego życie dializami albo przeszczepem nerki. Aby temu zapobiec wystarczy regularne, proste badanie krwi i moczu – przypomina dr Monika Sobańska z Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie.
Celem kampanii społecznej NEFROTEST, która odbyła się dotąd w 58 miastach w całym kraju, jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób nerek i promocja profilaktyki, w tym badań przesiewowych mogących pomóc w wykryciu chorób tego narządu. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Kampania NEFROTEST ma przypomnieć mieszkańcom regionu o nerkach. Zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi. Przewlekłej niewydolności nerek można jednak często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie.
Kampania NEFROTEST została zainaugurowana wiosną 2010 roku w Świebodzinie (lubuskie) przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca publiczne i niepubliczne oddziały nefrologiczne, poradnie i stacje dializ). Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST przebadanych zostało ponad 40 tysięcy osób w 58 miastach. Kampania NEFROTEST gościła w Kwidzynie w 2013 roku. Wtedy okazało się, ze 10,3% przebadanych w powiecie kwidzyńskim miało wyniki niezgodne z normami, co mogło świadczyć o rozwijającej się u tych pacjentów chorobie nerek. To więcej niż dotychczasowe wyniki badań w ramach kampanii (9,3%), dlatego też organizatorzy na prośbę lekarzy zdecydowali się ponownie przeprowadzić badania, aby stwierdzić, czy również teraz, dwa lata po pierwszej edycji kampanii dane są nadal wyższe niż polska średnia.
Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Jerzy Godzik – Starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak – Burmistrz Kwidzyna, Ewa Nowogrodzka – Wójt Gminy Kwidzyn, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Dariusz Brzeziński – Prezes Zarządu „Zdrowie” Sp. z o.o. Marek Muszytowski – Prezes Oddziału Gdańsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Roman Budziński – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.