26 10 2014 zniczpamieci

W niedzielę 26 października kwidzyniacy po raz pierwszy wzięli udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Akcja ta miała na celu upamiętnienie polskich obywateli, zamordowanych przez Niemców na początku II wojny światowej, a więc głównie w miejscach przy tablicach informujących o rozstrzelaniach, grobach i zbiorowych mogiłach. „Zapal znicz pamięci” to wspólna akcja pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i pionów edukacyjnych IPN. Zaangażowały się w nią Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy akcja została objęta patronatem portalu dzieje.pl oraz Muzeum Historii Polski.

W niedzielę 26 października znicze zapłonęły w dwóch miejscach w Kwidzynie. Był to Skwer Kombatantów przy ul. Warszawskiej oraz – z inicjatywy Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego pod tablicą, upamiętniającą tragiczne losy kwidzyniaków z Dawnego Gimnazjum Polskiego, wywiezionych 25 sierpnia 1939 roku. Ponadto, krótkie wspomnienie o historii szkoły zaprezentowali dr Justyna Liguz z Kwidzyńskiego Centrum Kultury oraz dyrektor szkoły Mariusz Wesołowski.
„Zapal znicz pamięci” to akcja, w którą włączyła się również Gmina Kwidzyn wraz z mieszkańcami Janowa – miejscowości szczególnie ważnej w okresie plebiscytu 1920 roku. Znicze zapalone zostały przez mieszkańców Janowa na symbolicznym grobie działaczy polskich aresztowanych w Janowie i rozstrzelanych w Lesie Szpęgawskim na początku wojny.

Celem akcji jest wspomnienie dziejów Polski, związanych z II wojną światową, w której terror i egzekucje na terenie były doświadczeniem Polaków od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. W każdym kolejnym roku, w ramach akcji „Zapal znicz pamięci” wspominane są postaci, związane z walkami o wolną Polskę w kraju i na emigracji. W tym roku jedną z przypominanych osób był Witold Donimirski (1874-1939), związany również z Powiślem, polski ziemianin, działacz polityczny i społeczny na Powiślu.

Witold Donimirski[/b] ukończył prawo w Berlinie i rolnictwo w Halle, polski działacz polityczny, społeczny i oświatowy. Jako właściciel majątku ziemskiego w Czerninie doprowadził majątek do rozkwitu i stanowił przykład dla okolicznych rolników. Brał udział w założeniu Banku Ludowego w Sztumie, w plebiscycie i licznych polskich organizacjach. W 1939 r. aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsen-hausen-Oranienburg i zamordowany. Jego żona Wanda została osadzona w KL Ravensbruck. Donimirscy walczyli o zachowanie polskiego oblicza Pomorza, Warmii i Mazur w XIX i XX w. Po wysiedleniu rodzina zamieszkała w Generalnym Gubernatorstwie. Dwie córki Donimirskich – Ewa i Halina uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Jedna z nich – Ewa zginęła. Prócz Donimirskiego, w tym roku przypomniane zostaną również sylwetki innych walczących za Ojczyznę: Wacława Wawrzyniaka, Stanisława Sapocińskiego, Brunona Ochojskiego i Mikołaja Kedacza.

 26 10 2014 zniczpamieci1126 10 2014 zniczpamieci2226 10 2014 zniczpamieci3326 10 2014 zniczpamieci4426 10 2014 zniczpamieci5526 10 2014 zniczpamieci6626 10 2014 zniczpamieci77

Poprzedni artykułSkarby Muzeum w Kwidzynie
Następny artykułMMTS Kwidzyn – Gaz-System Pogoń Szczecin