zawody balonowe

„PGNiG Orienteering Weekend Kwidzyn 2012″ – bo taką nazwę marketingową przyjęły zawody, na które chcielibyśmy Państwa zaprosić – składać się będzie z trzech zawodów rangi Mistrzostw Polski, a jego organizatorem jest Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy z Kwidzyna na wniosek Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
Ze względu na rangę i formę zawodów „PGNiG Orienteering Weekend Kwidzyn 2012″ będzie najważniejszym wydarzeniem w biegach na orientację w Polsce w 2012 r. Dlatego też zawody odbędą się pod Honorowym Patronatem Pani Minister Sportu Joanny Muchy, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Zbigniewa Kaczmarczyka.

W piątek 21 września wieczorem, w Sadlinkach rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Nocnym biegu na orientację. Uczestnicy biegać będą w lasach na wschód od Sadlinek a centrum zawodów zlokalizowane będzie na terenie Zespołu Szkół w Sadlinkach.

W sobotę 22 września w godzinach przedpołudniowych, w Kwidzynie, wokół Zespołu Katedralno – Zamkowego i Placu Jana Pawła II odbędą się Mistrzostwa Polski w sprinterskim sztafetowym biegu na orientację. Każdy z dwóch uczestników sztafety (kobieta i mężczyzna) będzie dwukrotnie pokonywał różną trasę po centrum Kwidzyna, a start, meta i centrum zawodów zlokalizowane będą na Placu Jana Pawła II. Będzie to najbardziej dynamiczna i widowiskowa dla kibiców część Mistrzostw, ponieważ trasy prowadzone będą w ciekawym terenie wokół Zespołu Katedralno – Zamkowego, gdzie w zasięgu wzroku znajdzie się około 50% terenu zawodów.

W niedzielę 23 września do południa, z centrum zawodów na Terenach Rekreacyjno – Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie, rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w klasycznym biegu na orientację. Będzie to finał „PGNiG Orienteering Weekend Kwidzyn 2012″. Zawodnicy będą biegać w lesie na południe od Terenów Rekreacyjno – Wypoczynkowych „Miłosna” z centrum zawodów na stadionie hippicznym. Tam też zlokalizowany będzie punkt widokowy, usytuowany na około 1,5 km od mety. Wokół TRW „Miłosna” organizatorzy przygotują równie dwie trasy otwarte dla wszystkich niestartujących w kategoriach Mistrzowskich. Zbudowane zostaną dwie trasy: krótsza, około 2,5 km, o mniejszym stopniu trudności, oraz trasa dłuższa, ok. 5 km, o wyższym stopniu trudności. Trasa krótsza przygotowana zostanie tak by można było ją pokonywać również na zasadach rodzinnego spaceru. W imprezie tej będą mogli wziąć udział osoby które do 17 września prześlą na adres bno@umkskwidzyn.pl swoje zgłoszenie zawierające imię i nazwisko i rok urodzenia.

Dla uatrakcyjnienia odbioru zawodów przez widzów, profesjonalny komentarz przebiegu mistrzostw zapewni nam (startujący również w biegach na orientację) redaktor Igor Błachut z Eurosportu.

Chcąc częściowo przybliżyć Państwu biegi na orientację w Kwidzynie zapraszam do obejrzenia relacji telewizji lokalnej z zeszłorocznych Mistrzostw Kwidzyna w bno (www.vimeo.com/channels/pzostv/22828291), gdzie możliwym będzie częściowe poznanie terenu w jakim zostaną one rozegrane. Komplet informacji na temat całych zawodów znajdziecie Państwo na www.umkskwidzyn.pl/mp

Biegi na orientację to dyscyplina sportu, której korzenie sięgają 1896 roku a swoje początki wzięła w Skandynawii. Łączy ona tak bardzo popularne w ostatnim czasie bieganie z logiką i umiejętnościami orientacji przestrzennej. Dzięki wyjątkowemu terenowi jakim jest las, gdzie z reguły odbywają się zawody, dyscyplina stanowi też doskonałą formę edukacji proekologicznej. Dzięki temu, w ostatnich tygodniach uruchomiona została ogólnopolska, wspólna akcja Polskiego Związku Orientacji Sportowej i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych „Zielony Punkt Kontrolny”, która daje wspaniałe możliwości promocji biegania z mapą po lesie.

20120912 UMKS Bieg na orientacje

 

Poprzedni artykułObywatelska postawa mieszkańca Kwidzyna została doceniona
Następny artykułZapisy na zajęcia artystyczne w KCK