Po trwającej od listopada przerwie w rozgrywaniu zawodów rankingowych w biegu na orientację wywołanej przez pandemię koronawirusa i związanymi z tym ograniczeniami, zawodnicy UMKS Kwidzyn rozpoczęli sezon startowy 2021.

W długi majowy weekend rozegrane zostały ogólnopolskie zawody Bukowa Cup 2021 w Szczecinie, w których udział wzięło 18 reprezentantów Kwidzyna. Ten prawdziwy maraton biegowy składał się aż z 6 etapów:  biegu sprinterskiego, 2 etapów nocnych i 3 etapów średniodystansowych. Dodajmy jeszcze, że trasy wytyczone zostały po wysokich wzgórzach morenowych Gór Bukowych. Tym bardziej warto podkreślić, że w tych niezwykle wyczerpujących zawodach w wielu kategoriach wiekowych zawodnicy UMKS odgrywali pierwszoplanowe role.

Na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej po wszystkich 6 etapach, zwyciężając w swoich kategoriach stanęli: Kataryna Szafarewicz (w kat. K12 – SP 4), Iga Müller (K16 – II LO), Jakub Jędras (M10 – SP 4), Paweł Pękal (M12 – SP6), Piotr From (M35) i Edward Pokora (M75). Na drugim miejscu zawody ukończyli: Hanna Perfikowska (K18 – Społeczne LO) i Maurycy Rubaj (M10 – SP2), a brązowe medale Bukowa Cup 2021 wywalczyli: Paweł Perfikowski (M14 – Społeczna SP) i Wiktor Müller (M18 – ZS nr 1). Na wyróżnienie zasługują jeszcze 5 miejsca wywalczone przez 5. Gabrielę Rombel (K12), i Konrada Rubaja (M14 – SP 2) oraz 6 miejsce Klaudii Marciniak (K12 – SP4)

Tomasz Müller – trener UMKS Kwidzyn

– 10 medali zawodów ogólnopolskich tuż przed Mistrzostwami Polski w nocnym i średniodystansowym biegu na orientację  jakie odbędą się już w ten weekend oraz na tydzień przed I rundą Klubowych Mistrzostw Polski, to doskonały prognostyk. Bardzo nas cieszy, że wszyscy nasi kandydaci do medali Mistrzostw Polski, Pucharu Najmłodszych oraz kandydaci do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów i Szkolne Mistrzostwa Świata nie zawiedli i pobiegli na bardzo wysokim poziomie technicznym i kondycyjnym. Bukowa Cup zakończyła cały nasz okres przygotowawczy i teraz wiem, że dobrze przygotowani przystępujemy do najważniejszej części sezonu startowego. To ważne ponieważ chcielibyśmy w tym roku zająć co najmniej jedno, a najlepiej dwa miejsca wyżej niż rok temu w klasyfikacjach generalnych Pucharu Najmłodszych i Klubowych Mistrzostw Polski.

Przypomnijmy, że w 2020 roku zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Najmłodszych oraz drużynowe 7 miejsce w KMP. Do tego indywidualnie kwidzyńscy zawodnicy zdobyli 15 medali Mistrzostw Polski, w tym aż 7 tytułów Mistrzów Polski oraz 8 medali (w tym 4 złote) Pucharu Najmłodszych, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci do lat 14-stu.

Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.