W 1440 roku szlachta i mieszczanie miast pruskich powołali do życia organizację skieorwaną przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. 14 marca 1440 w Kwidzynie powstał dokument założycielski tej konfederacji, zwanej Związkiem Pruskim, który opieczętowało 53 przedstawicieli rycerstwa i 19 miast.
21 czerwca 2014 r. w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie zostanie zorganizowana jednodniowa wystawa, na której będzie można zobaczyć oryginalny dokment, który przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Toruniu i nie jest eksponowany, dlatego jego wizyta w Kwidzynie jest wydarzeniem unikatowym. Sprowadzenie, nawet na jeden dzień, tak cennego eksponatu wymagało wielu wysiłków i przezwyciężenia szeregu technicznych i prawnych problemów.
Dokument napisany został w języku niemieckim, na pergaminie, atramentem żelazowo-galusowym w kolorze brązowym. Ciekawa jest datacja, znajdująca się na końcu dokumentu. Nie jest to datacja używana współcześnie, nie ma tam daty 14 marca, jest to poniedziałek po niedzieli judica, zaś niedziela judica jest jedną z niedziel wielkopostnych i stąd wiadomo, kiedy ten dokument powstał.
Na dokumencie z 1440 roku przywieszone zostały na paseczkach pergaminowych pieczęcie, które wówczas były głównym środkiem uwierzytelniania dokumentów. Na pieczęciach znajdowały się herby rodowe, rycerskie albo herby miast. Pieczęcie są koloru zielonego, co również nie było przypadkowe.
Wystawa będzie bardzo krótka, eksponat wystawiony będzie tylko jednego dnia 21 czerwca 2014 r. w godz. 10.30-16.00 w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie. WSTĘP WOLNY.
Tego samego dnia o godz. 10.00 na antenie TVP Gdańsk zostanie wyemitowany program na temat Związku Pruskiego i samego aktu założycielskiego.
Serdecznie zapraszamy