Goście z Olofstrom w Kwidzynie
fot. Michał Samp

Szweckie Olofström jest miastem partnerskim Kwidzyna od 1991 roku. Jest zarazem naszym pierwszym zagranicznym partnerem.

Przyjazd delegacji z Olofström miał na celu odświeżenie wzajemnych relacji, wskazanie zainteresowań i możliwych gałęzi współpracy. W skład szwedzkiej grupy weszły osoby kluczowe dla lokalnego rozwinięcia naszych doświadczeń:  Morgan Bengtsson burmistrz, Rolf Jönsson zastępca burmistrza, Annika Sjöstedt przewodnicząca Rady Gminy, Iréne Robertsson Dyrektor Generalny, Paulina Sandomierska odpowiedzialna za planowanie przestrzenne oraz Bodil Nilsson koordynatorka projektów UE.

Tematyka spotkań była bardzo rozległa i dotyczyła m.in. wspólnej realizacji projektów unijnych, infrastruktury rowerowej, pomocy dla osób starszych, migrantów. Miasto Kwidzyn przedstawiło kilka ostatnich projektów infrastrukturalnych i  społecznych m.in. zrealizowanych i planowanych w ramach rewitalizacji dworca PKP na Bibliotekę Miejsko-Powiatową w połączeniu z funkcją transportową oraz miejsca miejsce wsparcia migrantów.

Rozmowy dotyczyły także możliwej wymiany sportowej. Jedną z dziedzin łączących nasze miasta są biegi na orientację. Kwidzyński UMKS chciałby znaleźć partnera w Szwecji, w której orientering jest uznawany za narodową dyscyplinę sportową. Olofström ma w tej dziedzinie szczególne i bardzo silne tradycje. Pozyskanie przez Kwidzyn tak doświadczonego i utytułowanego partnera dawałoby możliwość dynamicznego rozwoju oraz rywalizacji na arenie międzynarodowej.

Morgan Bengtsson, burmistrz miasta partnerskiego Olofström – Szwecja

– Współpraca partnerska między Kwidzynem i Olofström w ostatnich latach była minimalna. Wydawało mi się naturalne, że skoro mamy miasto siostrzane i podpisane porozumienie o współpracy to jest oczywiste, że te kontakty należy pielęgnować i utrzymywać w sposób ciągły. Planowaliśmy je wznowić w 2019 roku, gdy zostałem wybrany na Burmistrza Olofström. Zacząłem planować podróż do Polski aby rozpocząć wymianę wspólnych doświadczeń. Jednak plany te zostały pokrzyżowane przez pandemię coronawirusa.

Niewątpliwie, to co zobaczyliśmy w Kwidzynie traktuję jako inspirację. Coś co mogę wziąć ze sobą do domu i wdrażać u siebie.

Wspólnie ze obecnymi w Kwidzynie współpracownikami podjęliśmy decyzję, że zaraz po powrocie, na gorąco, omówimy bogate kwidzyńskie inspiracje i zaproponujemy możliwe kierunki współdziałania.

Liczę, że podczas tej wizyty i podczas przyszłych spotkań ustalimy wspólne priorytety i dziedziny współpracy korzystnej dla mieszkańców Olofström i Kwidzyna.

Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna

– Nie widzieliśmy się z przedstawicielami szwedzkiego Olofström już niemal 10 lat. Długo musieliśmy czekać na możliwość ponownego spotkania. Bardzo mnie cieszy, że właśnie ono nastąpiło. Po tak długiej przerwie mięliśmy wiele tematów do rozmów.

Gościliśmy  najważniejszych przedstawicieli szwedzkiego samorządu. To jasny i wyraźny sygnał, jak poważnie Olofström podchodzi do tematu naszego partnerstwa.

Obecnie możemy skupić się na identyfikacji obszarów do współpracy i wymiany doświadczeń.

Poprzez rodzinne związki burmistrz Bengtsson przynajmniej raz w roku przyjeżdża do Polski, w okolice Poznania. Z przyjemnością usłyszałem deklarację, że równie często będzie przyjeżdżał do Kwidzyna.

Poprzedni artykułStabilne dostawy ciepła dla Kwidzyna
Następny artykułMMTS przegrywa w Kielcach