zamek 1

W każdą środę o godz. 18 w kwidzyńskim zamku odbywają się warsztaty etnicznych „Tańców w kręgu”.  Wybrać się na zajęcia może każdy, bez względu na wiek. Środowe spotkania są bezpłatne.

Organizatorzy proszą o zabranie wygodnego, lekkiego obuwia, wody do picia. Spotkanie trwa 1,5 h. Strój bardzo wygodny, swobodny. Dla Pań – szerokie spódnice, lekkie chusty i szale do zawiązana w pasie czy na biodrach – mile widziane.

Tańce w kręgu oraz korowodowe zostały zebrane i opracowane przez niemieckiego choreografa Bernharda Wosiena. Są to tańce ludowe. Pochodzą z różnych regionów świata, m.in. z Bałkanów, Grecji, Armenii, Izraela, Rosji, Francji, Szkocji, Irlandii, z Ameryki Południowej. Oddzielną grupę stanowią tańce relaksacyjne i współczesne układy choreograficzne, w których wykorzystano krąg. Od kilkunastu lat są chętnie tańczone przez grupy formalne i nieformalne na całym świecie. Tańce w Kręgu są cenioną formą zarówno poznawania tradycyjnych kultur jak i narzędziem w edukacji pozaformalnej. Zajęcia przeznaczone są dla zainteresowanych osób bez względu na wiek i umiejętności taneczne.

W cywilizacji zachodniej rytualny i wspólnotowy charakter tańca już dawno został zapomniany. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Europie rozwija się ruch, którego celem jest zapisanie, czasem odtworzenie i nauczanie tańców, które przetrwały w lokalnych zwyczajach. Są to właśnie tzw. tańce w kręgu i korowodowe. Oprócz symboliki reprezentowanej przez odpowiednią choreografię, tańce te wykonywane dzisiaj, służą przede wszystkim integracji, wspólnej zabawie, a także mają wymiar terapeutyczny. Tańce w kręgu mają zazwyczaj prostą choreografię. Ich nauka nie sprawia więc trudności nawet osobom w zaawansowanym wieku i bez specjalnej kondycji fizycznej.

Tańczenie w Kręgu to – innymi słowy – medytacja w ruchu angażująca zarówno ciało jak i umysł, duszę z użyciem rytmów całego świata i kroków dawnych, tradycyjnych tańców.

20110215 warsztaty etniczne tancow

Poprzedni artykułMiss Polski i Nastolatek Powiśla 2011 – casting
Następny artykułLodowisko już na stałe