14 09 2016 joga

Fundacja Nieoczekiwana Podróż zaprasza na Warsztat Jogi Śmiechu połączony z warsztatem mini techniki-maxi efekty oraz wykładem o Cywilatozie.

Data: 24.09.2016
Godz. 12.00 – 17.00
Miejsce: Tychnowy 16A; 82-500 Kwidzyn

Zapisy do 20 września na dres mailowy: anna.borzeszkowska@gmail.com lub telefonicznie 785 032 389

Dla pacjentów koszty warsztatu pokrywa Fundacja.

Warsztaty poprowadzi:
Diana Poteralska-Łyżnik – Coach zdrowia i stylu życia (ze specjalizacją w Diet Coachingu), doula, arteterapeutką, liderka jogi śmiechu, instruktorka gimnastyki słowiańskiej, konsultantka Feng Shui, BaZi i Ze Ri. Prowadzi indywidualne sesje terapii regresyjnej LFT, rytuały i ceremonie lunarne i solarne. Pomaga zmieniać nawyki żywieniowe, prowadzi doradztwo dietetyczne, odkwaszanie organizmu, detoksy i suplementację. Założycielka Good Life Academy – centrum jogi, terapii holistycznych i rozwoju osobistego. Prowadzi kręgi i warsztaty dla kobiet.

„Śmiech jest zbyt poważną rzeczą aby pozostawiać ja przypadkowi” Madan Kataria – twórca jogi śmiechu.

Nie ma lepszej, szybszej i bardziej efektywnej metody na rozładowanie stresu jak śmiech, który jest zawsze pod ręką. Rodzimy się z umiejętnością śmiania się. Śmiech jest zawsze dostępny, przynależy nam, nie musimy się go uczyć. Jest w nas jeśli tylko się na niego zdecydujemy.

Prowadzone przez naukowców badania wykazują, ze dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Potem ten śmiech powoli zanika i jako dorośli śmiejemy się około 20 razy i jest to śmiech płytki, krótkotrwały, często hamowany. Rzadko kiedy oddajemy się mu pełni.

Korzyści ze śmiechu są ogromne i różnorodne. Od długiego czasu naukowcy i lekarze mówią o nieocenionych walorach zdrowotnych i terapeutycznych śmiechu oddziałujących na wszystkie aspekty naszego zdrowia, relacji i życia. Śmiech natychmiast odstresowuje (spada poziom hormonu stresu – kortyzolu, uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia), podnosi odporność pobudzając system immunologiczny do działania, znosi ból, zwalcza choroby, dotlenia, poprawia krążenie i masuje wszystkie organy naszego ciała. Jest to najszybszy sposób na podniesienie poziomu energii i poprawę samopoczucia kiedy tylko tego potrzebujemy.

Od strony psychicznej uwalania emocje, podnosi poczucie własnej wartości, pewność siebie, budzi optymizm, poprawia nasze zdolności komunikacyjne i wpiera umiejętności radzenia sobie z wszelkim sytuacjami w życiu.

Bardzo ciekawy wpływ ma praktyka śmiechu na wszelkie aspekty związane z życiem zawodowym. Śmiech podnosi kreatywność, koncentrację, możliwości szybkiego uczenia się, otwartość na nowe, zmieniające się sytuacje i warunki, wzrasta motywacja i wydajność pracy, spada napięcie i stres, szukamy rozwiązań zamiast się martwić.

Śmiech wpływa również bardzo korzystnie na budowanie społeczności i relacje miedzy ludzkie. Zespoły w których ludzie razem się śmieją pracują lepiej i wydajniej a potencjalne konflikty rozwiązywanie są w zarodku. Wzrastają społeczne kompetencje każdego z nas.

Aby osiągnąć korzyści płynące ze śmiechu trzeba się śmiać bez przerwy, głośno, długo i głęboko ( z przepony) przynajmniej 10-20 minut. W naszym codziennym życiu rzadko mamy na to okazje lub nastrój. Naturalny śmiech, który zdarza się w codziennych sytuacjach trwa zazwyczaj krótko i nie umożliwia fizjologicznych i biochemicznych zmian w naszym ciele.

Aby uniezależnić śmiech od okoliczności, nastroju czy używek została stworzona joga śmiechu – połączenie ćwiczeń śmiechowych z oddechem. Opiera się ona na badaniach naukowców, którzy odkryli że mózg ludzki nie odróżnia śmiechu wywoływanego w sposób sztuczny od naturalnego. Korzyści są te same. Śmiech wywoływany w grupie poprzez działanie neuronów lustrzanych prowadzi do długiego i głębokiego śmiechu naturalnego i powoduje natychmiastowe poczucie więzi z towarzyszami śmiechu.

Zajęcia przypominają często dziecięcą zabawę, pełną ruchu, biegania, klaskania, skandowania, interakcji. Jest tu miejsce na dawno zapomnianą spontaniczność i czystą radość z samego bycia. Jest dużo nowych pomysłów, kreatywności. Odkrywamy, że wszystko, każda sytuacja życiowa może być źródłem śmiechu. Nabieramy dystansu do siebie, do naszego ego, do naszych zmartwień i kłopotów nawet takich jak choroby, ból, brak pieniędzy czy środków do życia. Gdy zaczynamy się śmiać często ból przechodzi, choroby szybko się leczą a pomysły i rozwiązania, które przychodzą do odświeżonego umysłu pozytywnie wpływają na całą sytuację życiową.

Po prostu decydujemy się na śmiech i to wystarczy. Można wyćwiczyć swój umysł i ciało do tego aby się śmiało. Ludzie często są zdziwieni jak duża zmiana zaszła w nich nawet po pierwszym zetknięciu się z jogą śmiechu a mantra „Świetnie, świetnie hej!” często przychodzi sama nawet w trudnych sytuacjach życiowych i przy obniżonym samopoczuciu, natychmiastowo zmieniając nasze podejście do okoliczności i samego siebie.

Joga śmiechu powstała w Indiach około 20 lat temu stworzona przez lekarza medycyny dr Madana Katarię, który rozpoczął praktykę śmiechu wraz z 5 osobami w parku w Mumbaju w 1995 roku. Od tego czasu koncepcja została rozwinięta a pomysł szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Dzisiaj mamy ponad 6000 klubów śmiechu w 70 krajach świata i wielu ludzi zaczyna lub kończy dzień od praktykowania śmiechu. O korzyściach jogi śmiechu coraz częściej przekonują się liczne szkoły, uniwersytety, korporacje, firmy, ośrodki dla seniorów, szpitale czy grupy samopomocowe. Dociera do wojska, policji, więzień.

Częścią filozofii jogi śmiechu jest świadome inspirowanie do bardziej harmonijnego, zdrowego i radosnego życia poprzez regularne praktykowanie śmiechu oraz przynoszenie szczęścia wszystkim wokół. Gdy wybierasz śmiech stajesz się lepszy i szczęśliwszy a dzięki temu świat staje się lepszy i szczęśliwszy.

Zalety jogi śmiechu:

– dostarcza świeżej dawki endorfin i poprawia nastrój
– wzmacnia system immunologiczny i wspomaga samoleczenie się organizmu
– sprzyja lepszej wydajności i kreatywności w pracy dostarczając tlen do organizmu
– ułatwia kontakty społeczne, dzięki wewnętrznej pogodzie ducha, którą daje ta praktyka łatwiej przyciągnąć znajomych i przyjaciół
– pozwala przejść ze śmiechem przez wyzwania, które nam stawia życie, daje więcej spokoju i dystansu, otwiera na nowe rozwiązania

Na sesję przychodzimy wygodnie, lekko ubrani (robi się bardzo gorąco), najlepiej boso lub w skarpetach. Potrzebna jest pod ręką woda do picia, letnia lub w temperaturze pokojowej.

Warsztat „mini techniki-maxi efekty”

Kiedy mówimy o relaksacji w myślach mamy przed sobą obraz specjalnych zajęć kiedy leżymy, gra muzyka a głos w tle mówi nam jak mamy rozluźniać ciało. Nie zawsze mamy na to czas a stres dopada nas często w pracy lub w domu gdzie potrzebujemy natychmiastowych narzędzi.

O tym właśnie jest ten warsztat. Jak szybko się odstresować, zrelaksować i wrócić do siebie w warunkach pracy, jak odzyskać koncentrację i klarowność myśli, jak szybko podnieść sobie poziom energii bez szkodliwych używek czy kawy, jak podnieść sobie nastrój, jak wieczorem zapadać w spokojny sen gdy natłok myśli i zdarzeń nie pozwala nam zasnąć.

Te techniki są niezwykle proste i szybkie w wykonaniu i bardzo skuteczne. Przydatne w codziennym życiu. Jeśli wyjdziecie z warsztatu wybierając i zapamiętując chociaż po jednej technice na odstresowanie, doenergetyzowanie i lepszy sen – komfort waszego życia wzrośnie.

Warsztat o Cywilatozie czyli o chorobie XXI wieku, która jest podstawą całej reszty innych chorób, zaburzeń, spadku energii, szybkiego starzenia itp. Jest to warsztat o odkwaszaniu, oczyszczaniu i odżywianiu organizmu, tak istotny aby utrzymać zdrowie, wyleczyć się (m.in. z nowotworów) i żyć w pełni energii, w zgodzie z potrzebami naszego ciała i duszy.

Poprzedni artykułMalarskie Szyfry – Muzealne Osobliwości
Następny artykułAkademia Człowieka Myślącego