07 04 2017 konkurs1

5 kwietnia 2017 r. w PSM I st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Kwidzynie, odbył się V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Muzyce im. Korneliusza Ejsmonta. Wzięło w nim udział 24 uczniów z 6 szkół muzycznych I stopnia regionu pomorskiego i kujawsko-pomorskiego: OSM w Gdańsku, PSM I st. w Wejherowie, PSM I st. w Chełmnie, SM w Chojnicach , PSM I i II st. w Grudziądzu i PSM I st. w Kwidzynie.

Zakres merytoryczny konkursu obejmował wiedzę z dwóch przedmiotów teoretycznych: audycji muzycznych i zasad muzyki. Zadaniem uczestników było rozwiązanie dwuczęściowego testu. I część miała charakter słuchowy w której należało rozpoznać: instrument muzyczny, obsadę wykonawczą, taniec, fakturę muzyczną, charakterystyczną artykulację, formę utworu. Zadania w II części testu sprawdzały m.in. znajomość pojęć muzycznych, form muzycznych, instrumentów, budowę gam, akordów, grupowania wartości rytmicznych.

Przeprowadzany, z myślą o młodych melomanach konkurs, cieszy się coraz większym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów, wypełnia lukę wśród organizowanych w szkolnictwie muzycznym konkursów, jako jedyny konkurs teoretyczny.

I edycja konkursu odbyła się w roku 2013 w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia naszej szkoły. Za patrona konkursu wybrano wieloletniego dyrektora szkoły, nauczyciela przedmiotów ogólnomuzycznych i chóru pana Korneliusza Ejsmonta.

Pan Korneliusz Ejsmond pełnił funkcję dyrektora kwidzyńskiej szkoły muzycznej w latach 1959- 198 , cieszył się dużym szacunkiem i uznaniem wśród pracowników, uczniów i ich rodziców. W pamięć absolwentów wpisał się jako wymagający ale i troskliwy przyjaciel młodzieży, dbający o wszechstronny rozwój swoich wychowanków pedagog, który zawsze interesował się ich dalszymi losami. Za swoją działalność pedagogiczną, organizacyjna i społeczną otrzymał wiele nagród, medali i listów gratulacyjnych, m.in. : Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

Kwidzyński konkurs ma bogatą oprawę dzięki wsparciu absolwenta naszej szkoły pana Wojciecha Zielińskiego i współpracy z władzami miasta Kwidzyna.

07 04 2017 konkurs2
07 04 2017 konkurs3

Poprzedni artykułSpotkanie z Andrzejem Szarmachem
Następny artykułXIV Unijny Ogólnopolski Bieg Uliczny