W piątek 31 maja rozpoczynamy cykl wydarzeń mających upamiętnić trzydziestolecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dzięki którym rozpoczął się w Polsce proces demokratyzacji i odzyskiwania niepodległości. O godz. 18:00 w Teatrze odbędzie się promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego – „Kwidzyn 1989. Początek wolności” oraz otwarta zostanie wystawa „Kwidzyn 1989. Jacy Byliśmy”. O godzinie 19:00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pod tytułem „Teczki”. To poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na dokumentach z archiwum IPN, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do aktorów, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. To dokument mówiący o ludziach stojących po obu stronach barykady, prześladowanych i prześladujących. Historia, która nadal budzi grozę, jest równocześnie postawieniem pytania o mechanizmy zdrady, donosu, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek.
– „Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi – mówi Ewa Wójciak, aktorka Teatru. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawiać z naszą, bardzo młodą, publicznością, bo za chwilę to oni będą kształtować rzeczywistość. Że ważne jest postawienie pytania o mechanizm zdrady. O to, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić”. Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Teatr awangardowy, pozostający pod wpływem estetyki Grotowskiego, słynął ze spektakli, które w bezkompromisowy i ironiczny sposób krytykowały rzeczywistość PRL. Po ogłoszeniu stanu wojennego, teatr miał zakaz występów i większość jego członków wyemigrowała. Teatr wznowił swoją działalność po 1989 roku.
Od 21 maja w kasie teatru kwidzyńskiego będą dostępne bezpłatne wejściówki na spektakl. Zapraszamy.
Program
31 maja (piątek) – Kinoteatr w Kwidzynie
- 18:00: otwarcie wystawy fotograficznej „Kwidzyn 1989. Jacy byliśmy?” oraz promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego „Kwidzyn 1989. Początki wolności”
- 19:00: spektakl Teatru Ósmego Dnia (Poznań) – „Teczki”
3 czerwca (poniedziałek)
- 10:00: otwarcie wystawy wydawnictw drugiego obiegu i plakatów wyborczych „Solidarności” z 1989 r. z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności – Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
- 12:00: Finał Debat Oksfordskich – „Okrągły Stół – początek wolności czy zdrada elit?” – Aula I LO w Kwidzynie
4 czerwca (wtorek) – park za Urzędem Miejskim
- 12:00: wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z okazji 30. rocznicy wyborów w 4 czerwca 1989 roku
- 12:15: Bieg Wolności na dystansie 1989 metrów