17 05 2019 rocznica wyborow

W piątek 31 maja rozpoczynamy cykl wydarzeń mających upamiętnić trzydziestolecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dzięki którym rozpoczął się w Polsce proces demokratyzacji i odzyskiwania niepodległości. O godz. 18:00 w Teatrze odbędzie się promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego – „Kwidzyn 1989. Początek wolności” oraz otwarta zostanie wystawa „Kwidzyn 1989. Jacy Byliśmy”. O godzinie 19:00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pod tytułem „Teczki”. To poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na dokumentach z archiwum IPN, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do aktorów, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. To dokument mówiący o ludziach stojących po obu stronach barykady, prześladowanych i prześladujących. Historia, która nadal budzi grozę, jest równocześnie postawieniem pytania o mechanizmy zdrady, donosu, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek.

– „Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi – mówi Ewa Wójciak, aktorka Teatru. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawiać z naszą, bardzo młodą, publicznością, bo za chwilę to oni będą kształtować rzeczywistość. Że ważne jest postawienie pytania o mechanizm zdrady. O to, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić”. Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Teatr awangardowy, pozostający pod wpływem estetyki Grotowskiego, słynął ze spektakli, które w bezkompromisowy i ironiczny sposób krytykowały rzeczywistość PRL. Po ogłoszeniu stanu wojennego, teatr miał zakaz występów i większość jego członków wyemigrowała. Teatr wznowił swoją działalność po 1989 roku.

Od 21 maja w kasie teatru kwidzyńskiego będą dostępne bezpłatne wejściówki na spektakl. Zapraszamy.

Program

31 maja (piątek) – Kinoteatr w Kwidzynie

  • 18:00: otwarcie wystawy fotograficznej „Kwidzyn 1989. Jacy byliśmy?” oraz promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego „Kwidzyn 1989. Początki wolności”
  • 19:00: spektakl Teatru Ósmego Dnia (Poznań) – „Teczki”

3 czerwca (poniedziałek)

  • 10:00: otwarcie wystawy wydawnictw drugiego obiegu i plakatów wyborczych „Solidarności” z 1989 r. z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności – Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
  • 12:00: Finał Debat Oksfordskich – „Okrągły Stół – początek wolności czy zdrada elit?” – Aula I LO w Kwidzynie

4 czerwca (wtorek) – park za Urzędem Miejskim

  • 12:00: wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z okazji 30. rocznicy wyborów w 4 czerwca 1989 roku
  • 12:15: Bieg Wolności na dystansie 1989 metrów

17 05 2019 rocznica wyborow1

17 05 2019 rocznica wyborow2

Poprzedni artykułOgłoszenie o możliwości zgłoszenia uwag do oferty złożonej przez Lokalną Fundację Filantropijną „Projekt” pn. „Organizacja konkursów i warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej”
Następny artykułDobranocka Teatralna „Szydełkowa Bajka”