14 07 2015 upaly1

W związku z prognozowanym wystąpieniem wysokich temperatur uprzejmie proszę o bieżące monitorowanie sytuacji i podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie skutków upałów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, osoby starsze, bezdomne, niepełnosprawne oraz będące pod wpływem alkoholu. Niezwykle ważne jest też bezpieczeństwo na szlakach komunikacyjnych, kąpieliskach, zapewnienie ciągłości działania sieci energetycznych i wodociągowych oraz w przypadku wystąpienia zatorów na drogach zapewnienie dostarczenia wody pitnej podróżującym.

Ponadto proszę o podniesienie poprzez media lokalne intensywności akcji informacyjnych w tym zakresie. Jednocześnie informuję, że na stronie PUW w Gdańsku http://www.gdansk.uw.gov.pl można znaleźć poradnik o zasadach zachowania się podczas upałów. W związku z powyższym proszę o przekazanie tej informacji jednostkom samorządu terytorialnego szczebla gminnego oraz zobligowanie podległych Państwu służb do podjęcia stosownych działań.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości proszę o przekazywanie informacji do WCZK Gdańsk na adres centrum@gdansk.uw.gov.pl lub telefonicznie pod numer 58 302 32 32.

Warto wiedzieć
Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.
Bezpieczne zachowania
o Utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych;
o przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą,
o unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia,
o chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem, nie zostawiaj ich w samochodzie, nie wychodź z dziećmi na dwór w najgorętszej porze dnia (między 10:00 a 17:00); dla dzieci i osób starszych zaleca się tylko wieczorne oraz poranne opuszczanie domów,
o unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych,
o unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz,
o unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz,
o unikaj forsownego wysiłku fizycznego,
o korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli,
o noś lekki, przewiewny ubiór, zadbaj o nakrycie głowy i okulary słoneczne,
o pij regularnie, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol,
o spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość posiłków (zwłaszcza nabiał, lody, mrożonki).

Ważne telefony
o 112 – ogólnopolski numer ratunkowy
o 999 – Pogotowie Ratunkowe

Poprzedni artykułRozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert
Następny artykułMiędzynarodowe Zawody w Biegach na Orientację