Mimo wakacji zawodnicy kwidzyńskiego UMKS specjalizujący się w biegu na orientację nie zwalniają tempa i wykorzystują ten czas do udziału w zawodach międzynarodowych w Polsce i za granicą.

W ostatni weekend  w Żelazku koło Ogrodzieńca na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej rozegrane zostały 40 jubileuszowe, międzynarodowe zawody w biegu na orientację „Wawel Cup 2021”. 5-dniowe zawody rozegrane w bardzo trudnym trenie są najstarszymi, wielodniowymi zawodami w biegu na orientację w Polsce i rokrocznie gromadziły na starcie ponad 1000 zawodników orienteeringu z kilkudziesięciu państw. Tym razem, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, na starcie stanęło ponad 800 zawodników 14 krajów europejskich oraz z Izraela.

Tym bardziej należy się cieszyć, że po raz kolejny w najmłodszych kategoriach wiekowych pierwszoplanowe role w zawodach odgrywali zawodnicy UMKS Kwidzyn, którzy przed miesiącem  wraz kolegami i koleżankami wywalczyli pierwszy w historii klubu tytuł klubowych mistrzów Pucharu Najmłodszych, czyli Mistrzostw Polski  dzieci i młodzików w biegu na orientację.

Zawody rozpoczęły się wyczerpującym etapem po Pustyni Błędowskiej, gdzie zawodnicy biegali najpierw w 35 stopniowym upale, a wielu z nich kończyło bieg w czasie potwornej ulewy. Później trasy biegu wytyczane były już w typowo jurajskim krajobrazie, z dużą ilością stromych podbiegów i wapiennych skał.

W tych wyjątkowo trudnych warunkach doskonale poradzili sobie nasi wielokrotni medaliści Pucharu Najmłodszych. Na najwyższym stopniu Wawel Cup 2021 stanęli bowiem Katarzyna Szafarewicz w kategorii K12 i Jakub Jędras w M10 (oboje SP4), którzy ze sporą przewagą wygrali swoje kategorie. Doskonale zaprezentował się również Paweł Pękal (SP6) w kategorii M12, który po doskonałym biegu na ostatnim etapie zawodów z szóstej pozycji awansował na najniższy stopień podium kończąc zawody na trzecim miejscu. Przypomnijmy, że całą trójka zawodników wywalczyła miesiąc temu po 3 medale Pucharu Najmłodszych w 3  swoich biegach, co tylko potwierdza, że należą do wąskiego grona najlepszych młodych zawodników orientacji sportowej w Polsce.

Do doskonałych wyników swoich wychowanków świetnie dopasował się również trener zawodników UMKS Kwidzyn Przemysław Jędras, który w bardzo silnie obsadzonej kategorii M40 wywalczył drugie miejsce. W UMKS ma się wiec kto uczyć i od kogo.

Z bardzo dobrej strony pokazała się również nasza kadrowiczka Hanna Perfikowska (Społeczne LO), która w kategorii juniorek (K18) zajęła czwarte miejsce. Warto też wspomnieć o wysokim piatym miejscu Piotra Froma w kat. M35 oraz siódmych miejscach Mai Roszak w kat. K45 i Pawła Perfikowskiego (Społeczna SP) w kat. M14

Tak więc, biorąc tym bardziej pod uwagę, że zawodnicy UMKS są w tej chwili w krótkim okresie odpoczynku po pierwszej części sezonu i dopiero od początku sierpnia wracają do bardziej intensywnego trening, wyniki kwidzyńskiej ekipy mogą być zapowiedzią skutecznej walki o medale podczas wrześniowych indywidualnych i klubowych Mistrzostw Polski. Za to trzymajmy kciuki.

Poprzedni artykułMobilny punkt spisowy na targowisku w Kwidzynie.
Następny artykułMiłosz Wesołowski Mistrzem Polski