11 06 2013 bno5

Od 31 maja do 2 czerwca w przepięknej atmosferze lasów i jezior Pojezierza Drawskiego rozegrane został Puchar Najmłodszych w biegach na orientację, najważniejsze krajowe zawody w biegach na orientację dla dzieci do lat 14, uznawane za nieoficjalne Mistrzostwa Polski Dzieci.

W Człopie, gdzie zorganizowane było centrum zawodów, po raz pierwszy w historii zaprezentowali się zawodnicy z Powiśla reprezentujący UMKS Kwidzyn. Od piątku do niedzieli rozegrane zostały  biegi indywidualne w średniodystansowym i sprinterskim oraz sztafetowym biegu na orientację.

– Co prawda nie udało nam się wywalczyć pierwszego historycznego medalu ale w każdej z tych konkurencji nasi zawodnicy byli bardzo blisko podium. Jeszcze rok temu Kwidzyna nie było na mapie polskiego orienteeringu a w Człopie trenerzy z tak silnych klubów jak Wawel Kraków, Grunwald Poznań, Azymut 45 Gdynia, Śląsk Wrocław czy UNTS Warszawa przecierali oczy ze zdumienia jak w ciągu roku można było bez licencjonowanych trenerów, bez pieniędzy i startu we wcześniejszych zawodach mistrzowskich, wyszkolić tak silną ekipę. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy i wsparcia ze strony PGNiG Pomorskiego Oddziału Handlowego w Gdańsku i firmy ASMET z Czerska.

Zdecydowanie najbliżej medalu UMKS Kwidzyn był podczas sobotniego biegu sztafetowego w kategorii K12 (dziewczęta 11 – 12 lat). Sztafeta w składzie Natalia Szuba, Natalia Deyna i Natalia Pudlis wywalczyła bardzo wysokie 5 miejsce wyprzedzając wielu wcześniejszych murowanych kandydatów do medalu.

– Przed zawodami 5 miejsce brali byśmy w ciemno ciesząc się z piątego miejsca w Polsce. Teraz jest jednak niedosyt ponieważ po pierwszej i drugiej zmianie nasza sztafeta znajdowała się na prowadzeniu a dodatkowo po drugiej zmianie dziewczyny miały ponad 9 minut przewagi nad drugą sztafetą. Niestety na trzeciej zmianie najmniej doświadczona nasza zawodniczka na początku trasy popełniła trzy duże błędy i mimo dobrego biegu w dalszej części trasy spadliśmy na 5 miejsce. Mimo wszystko jest to duży sukces a jeszcze roku temu miejsce w piętnastce przyjął bym z otwartymi rękami.

Indywidualnie zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się Natalia Deyna (K12), która wywalczyła 7 miejsce w biegu średniodystansowy i 5 miejsce w biegu sprinterskim tracąc zaledwie minutę i 10 sekund od złotego medalisty i 36 sekund do brązu. Ponadto Natalia Pudlis (K11) wywalczyła 11 i 28 miejsce, Natalia Szuba  (K12) 18 i 14 oraz Wiktor Müller 15 i 12 miejsce.

11 06 2013 bno3

11 06 2013 bno4

Tydzień później odbyła się impreza na drugim biegunie wiekowym – Mistrzostwa Polski i Puchar Weteranów.
Zawody iodbyły sie w dniach 7-9 czerwca w Zamościu i w lasach Roztocza. Wyjazd na drugi koniec Polski okazał się naszym umiarkowanym sukcesem. W zawodach udział wziął tylko jeden reprezentant Kwidzyna – Tomasz Müller, startujący w kategorii  M45.

Pierwszego dnia na terenie „Twierdzy Zamość” i Starego Miasta w Zamościu, rozegrane zostały Mistrzostwa Polski i Puchar Weteranów (zmieniono nazwę zawodów, które do ubiegłego roku były Mistrzostwami Polski weteranów) w sprinterskim biegu na orientację. Tomasz Müller po całodziennej podróży do Zamościa popełnił trzy znaczne błędy techniczne, które „wyrzuciły” go na dalekie 9 miejsce.

– Niestety czułem w nogach te 550 km, które zrobiłem samochodem 2 godziny przed startem. Głowa też nie pracowała najlepiej skoro zrobiłem 3 banalne ale czasochłonne błędy i straciłem prawie 6 minut.

Drugiego dnia na wzgórzach wokół stoku narciarskiego „Jacnia” przeprowadzono zawody mistrzowskie w średniodystansowym bno. Te zakończyły się dużo lepszym wynikiem uzyskanym przez naszego zawodnika, który na mecie uzyskał czwarty czas. Jest to jak do tej pory najwyższe miejsce wywalczone przez reprezentanta UMKS Kwidzyn na zawodach rangi Mistrzostw Polski.

Miejsce niby wysokie ale czuję niedosyt. Teren był bardzo trudny. Bardzo głębokie jary o gliniastych stokach  po deszczach pokonywało się z dużą trudnością dlatego oprócz dobrej orientacji w terenie trzeba było mieć dużo siły biegowej. Tej mi jeszcze niestety brakuje po ubiegłorocznej operacji kolana ale na wrześniowe Mistrzostwa Polski w nocnym i klasycznym biegu na orientację powinno być już dużo lepiej.

Rywalizacja trzeciego dnia odbywała się w sztafetowym biegu na orientację i ze względu na indywidualne uczestnictwo naszego zawodnika, UMKS Kwidzyn nie wystawił swojej drużyny. Więcej informacji o biegach na orientację w Kwidzynie znajdziecie na www.umkskwidzyn.pl. W zakładce GALERIA możecie również zobaczyć kilka fotek z Pucharu Najmłodszych w Człopie i Mistrzostw Polski w Zamościu.

Najbliższe zawody, na które UMKS Kwidzyn planuje klubowy wyjazd, odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w Bornym Sulinowie koło Szczecinka, gdzie odbędzie się Puchar Polski Północnej w bno.

 11 06 2013 bno1
11 06 2013 bno2

Poprzedni artykułII Zlot Zabytkowych Pojazdów
Następny artykułPojemniki na odpady