27 02 2018 sp6 1

Od tego jak szybko nadejdzie pomoc zależy zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Dlatego znajomość numerów ratunkowych i dokonanie zgłoszenia to pierwszy bohaterski czyn jaki możemy podjąć będąc świadkiem takiego zdarzenia. Nawet będąc dzieckiem…

W Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie dzieci ćwiczyły zgłaszanie wypadku w podróży.
Uczniowie klasy IIc integracyjnej SP6 uczestniczyli w kolejnych zajęciach edukacyjnych związanych z „Budowa węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku Dworca PKP w Kwidzynie” realizowanych z inicjatywy Urzędu Miasta w Kwidzynie. Tym razem tematem zajęć były „Telefony alarmowe – dzwonimy po pomoc”. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zasad wzywania pomocy w razie wypadku i utrwalenie numerów alarmowych.

Czasem w wiadomościach dowiadujemy się, że dziecko uratowało kogoś wzywając pomoc. Po dzisiejszych zajęciach jestem pewna, że moi uczniowie potrafiliby zachować się jak bohaterowie tych relacji i sprawnie wezwać odpowiednie służby ratownicze. Obserwując i słuchając wypowiedzi drugoklasistów wiem, że to wrażliwi, pełni empatii ale też odpowiedzialni młodzi ludzie. – mówi Dorota Żyła, nauczycielka SP6.

Aby utrwalić sobie numery telefonów alarmowych uczniowie opracowywali kolorowe plansze łącząc numery z właściwymi służbami. Dzieci poznały także zasady wzywania pomocy w razie wypadku. Najwięcej emocji budziły ćwiczenia praktyczne w dzwonieniu na wybrany numer alarmowy. Oczywiście wszyscy wiedzieliśmy, że to tylko ćwiczenia, ale jestem pod wrażeniem mobilizacji i koncentracji uczniów w trakcie symulowanych rozmów. Z rozbrykanych 8 latków nagle zmieniali się w małych bohaterów – mówi Jolanta Kopczyńska-Szwanke, nauczycielka wspomagająca SP 6.

„Każdemu dziecku naprzeciw” – to motto określa specyfikę SP nr 6 w Kwidzynie. Na każdym poziomie edukacyjnym – w klasach integracyjnych dzieci niepełnosprawne uczą się wraz ze swoimi zdrowymi rówieśnikami. Od pierwszych klas kładziemy nacisk na integrację, wyrównywanie braków, rozwijanie zainteresowań, wdrażanie do samodzielności i funkcjonowanie w życiu społecznym.

Projekt budowy węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego  budynku dworca PKP w Kwidzynie jest już na półmetku – zakończenie prac zaplanowano na koniec IX 2018r. Pracom budowlanym towarzyszy kampania edukacyjno-informacyjna dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

27 02 2018 sp6 2

27 02 2018 sp6 3

27 02 2018 sp6 4
27 02 2018 sp6 5
27 02 2018 sp6 6

Poprzedni artykuł„Magia przyrody” – wystawa
Następny artykułJuwenalia 2018