25 10 2016 turniej1

 

uż w najbliższą sobotę, w Kwidzynie, w akcji zobaczymy dawne gwiazdy polskiej i kwidzyńskiej piłki ręcznej. Wszystkich kibiców zapraszamy na Turniej Piłki Ręcznej „Masters” z okazji Święta Niepodległości.

Choć uczestnicy tej imprezy najlepsze sportowe lata mają już za sobą, to turniej piłki ręcznej w kategorii „masters” zorganizowany z okazji Święta Niepodległości i tak zapowiada się wyjątkowo. Po pierwsze dlatego, że w akcji będzie można zobaczyć wielu wybitnych kiedyś zawodników, a do tego jeszcze więcej wybitności będzie wśród gości honorowych imprezy.

Zaczęło się w Szczypiornie
Turniej rozgrywany jest z okazji Święta Niepodległości nieprzypadkowo. Wszak wśród Polaków jako pierwsi zaczęli grać oficerowie I i III brygady Legionów Polskich internowani przez Niemców po kryzysie przysięgowym w 1917 roku. A że cała rzecz działa się w Szczypiornie, która jest obecnie jedną z dzielnic Kalisza, to nowa gra została nazwana szczypiorniakiem.

I choć nazwa ta dotyczyła głównie 11-osobowej piłki ręcznej, której Polacy nauczyli się najprawdopodobniej od Niemców, którzy obok Duńczyków uważani są za prekursorów dyscypliny, to dziś używa się jej u nas również w odniesieniu do 7-osobowej wersji tej gry, która obowiązuje od lat. Zresztą ja również, przez wzgląd na tradycję, chętnie nazwy szczypiorniak używam. Dodajmy jeszcze, że we wspomnieniach pojawia się nazwisko majora Grzmota-Skotnickiego, jako tego który miał zainicjować grę w Szczypiornie, ale obok niego wymieniany jest również kapral Antoni Jarząbek. Oficjalnie za datę narodzin piłki ręcznej w Polsce uważa się rok 1918, a więc dyscyplina jest rówieśniczką odrodzonej po latach Rzeczpospolitej.

Cztery zespoły w akcji
Turniej z okazji Święta Niepodległości rozegrany zostanie 5 listopada, w hali przy ul. Wiejskiej. Na boisku o puchar ufundowany przez burmistrza Kwidzyna rywalizować będą 4 zespoły: SPR Pabiks Pabianice (2-krotny mistrz Polski), Warszawa Masters (ekipa, która pod wodzą kwidzynianina Andrzeja Hajdukiewicza przygotowuje się do Mistrzostw Europy) oraz dwa zespoły MTS Masters Kwidzyn.

– Pierwotnie turniej miał się odbyć tydzień później, ale wtedy nie dojechaliby wszyscy zaproszeni goście – informuje Andrzej Hajdukiewicz, który przed dwoma laty był jednym z inicjatorów powołania w Kwidzynie drużyny oldbojów, ale teraz na jakiś czas „porzucił” kolegów z Kwidzyna i poświęcił się pracy z warszawianami.

Kwidzyńscy oldboje, lub jak kto woli mastersi, mają się jednak dobrze. Na treningi regularnie przychodzi po kilkunastu a nawet więcej zawodników, zaś nasz zespół w mistrzostwach Polski zajął w tym roku 4. miejsce.

Nazwiska, które dobrze znacie
Wśród uczestników będą zarówno drużyny złożone z zawodników + 35 lat, jak i +45 lat, choć w wielu przypadkach w akcji będziemy oglądać graczy znacznie starszych. W ekipie MTS swój występ potwierdził m.in. Marek Boneczko, a w akcji zobaczymy także Macieja Mroczkowskiego, którzy przecież jeszcze w poprzednim sezonie grał w MMTS. Zresztą w drużynie MTS Kwidzyn + 35 jest też kilku innych byłych zawodników ekstraklasowego MMTS sprzed lat: Andrzej Jaśkiewicz, Tomasz Grodecki i Mariusz Babicki. Nazwiska znane z polskich, ligowych boisk znajdziemy również w składzie dwóch pozostałych drużyn, które zagrają w Kwidzynie. Dokładne składy znajdziecie w piątkowym (4 listopada) „Kurierze Powiatu Kwidzyńskiego”

Wiele znanych postaci będzie także wśród gości imprezy. Udział potwierdził prof. Janusz Czerwiński, honorowy rektor AWFiS Gdańsk i prezes ZPRP oraz byli reprezentanci Polski: Zygfryd Kuchta, Daniel Waszkiewicz i Piotr Cieśla. Będą też ci, którzy przed kilkudziesięciu lat tak skutecznie zaszczepili piłkę ręczną na kwidzyńskim gruncie, np. Janusz Walor i Włodzimierz Prociak, którzy dobrze jeszcze pamiętają 11-osobowego szczypiorniaka oraz wielu innych przedstawicieli nieco młodszych pokoleń kwidzyńskiej piłki ręcznej.

Turniej rozpocznie się o godz. 10.15, a zakończenie przewidywane jest około godz. 15.30. Na pewno warto się tego dnia wybrać do hali kompleksu sportowo-widowiskowego przy ul. Wiejskiej, zwłaszcza, że wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Program turnieju

5 LISTOPADA (SOBOTA)
• godz. 10.15 – Masters Kwidzyn + 45 – Masters Warszawa
• godz. 11 – Masters Kwidzyn + 35 – SPR Pabiks Pabienice
• godz. 11. 45 – otwarcie turnieju
• godz. 12.20 – Warszawa – Pabianice
• godz. 13 – Kwidzyn +35 – Kwidzyn + 45
• godz. 14 – Pabianice – Kwidzyn + 45
• godz. 14.45 – Warszawa – Kwidzyn + 35
• godz. 15.30 – zakończenie turnieju.

 

 

 

 

25 10 2016 turniej2

Poprzedni artykuł„Weź paragon ze sobą”
Następny artykułPieniądze na książki