28 10 2013 szczepienie

Prawie 70 proc. dziewcząt urodzonych w 1999 roku skorzystało z propozycji samorządu miasta i zaszczepiło się, aby uchronić się przed nowotworem szyjki macicy.

Odpowiedzialny za powstawanie nowotworu jest wirus brodawczaka ludzkiego. Szczepienia finansuje w całości samorząd miasta. Akcja prowadzona jest przez przychodnię Sanmed, która wygrała konkurs na realizację profilaktycznego programu.
Rak szyjki macicy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według danych European Centre for Disease Prevention and Control w Unii Europejskiej roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi około 33 tys., zaś śmiertelność szacowana jest na poziomie około 15 tys. na rok.
W czerwcu rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionki. Akcja cały czas jest realizowana. Niedawno odbyły się spotkania z młodzieżą, aby przypomnieć o możliwości zaszczepienia się.
W listopadzie zostaną podsumowane dotychczasowe działania. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach. Samorząd miasta ma nadzieję, że wraz z nowym rozdaniem środków unijnych, będzie możliwość pozyskania pieniędzy na realizację innych programów profilaktycznych, w tym programu dotyczącego zwalczania próchnicy wśród dzieci i młodzieży.
Innym programem, o wznowienie którego zabiegają władze miasta, jest programu, dotyczący wczesnego wykrywania wad postawy u dzieci.

Poprzedni artykułNowe mieszkania
Następny artykułZagłosuj na swoje ulubione miasto