17 01 2019 symfoniczny pojedynek antonich

Na naszych spotkaniach w roku 2016 i 2017 roku słuchaliśmy najciekawszych symfonii pierwszej połowy XIX wieku, dzieł Beethovena, Schuberta, Berlioza, Mendelssohna. Schumanna. W końcówce roku 2017 i w roku 2018 przyszła kolej na najsłynniejszych kompozytorów utworów tego gatunku z drugiej połowy stulecia: Liszta, Czajkowskiego, Brahmsa. Rok 2019 wypełni muzyka z tego samego okresu, dokładniej z lat 1865-1896.

Będzie to przegląd dzieł dwóch najpłodniejszych z wielkich mistrzów symfonii w epoce nazywanej najczęściej neoromantyzmem. Obaj skomponowali po 9 symfonii opatrzonych numerami, choć jeden z nich swojej Dziewiątej nie dokończył (ale za to napisał dwie symfonie, których nie włącza się do numeracji) obaj pochodzili z państwa Habsburgów i w nim tworzyli, choć jeden pochodził z Austrii, a drugi z Czech, obaj wreszcie mieli na imię Antoni, choć jeden używał formy Anton, a drugi Antonín.

Będziemy zatem słuchać na zmianę symfonii Brucknera i Dvořáka. Spotkania będą odbywać się, jak przedtem, w czwartki, tylko że nieco wcześniej, o godzinie 18:00. Ich miejscem będzie na razie przyszła sala bibliotecznego Multicentrum na drugim piętrze, dostępna z klatki schodowej znajdującej się na prawo od głównego wejścia na dworzec/do biblioteki.

Pierwsze spotkanie 24 stycznia, poświęcone będzie I Symfonii Antonína Dvořáka. Kolejne postaramy się zorganizować w następnych zapowiadanych terminach, choć oczywiście nie możemy wykluczyć pewnych przesunięć.

17 01 2019 symfoniczny pojedynek antonich

Poprzedni artykułAlbum – scrapbooking. Warsztaty dla dorosłych
Następny artykułWykład Krystiana Zdziennickiego