03 04 2015 autyzm1

Autyzm, tajemnicze zaburzenie rozwoju, które przytrafia się jednemu na kilkaset dzieci. Medycyna rozpoznała je w latach czterdziestych ubiegłego stulecia, ale do dziś nie potrafi w pełni wyjaśnić przyczyn jego występowania ani mechanizmów, które wywołują jego objawy. Dzieci nim dotknięte pod wieloma względami różnią się zachowaniem od swoich rówieśników: mają poważne trudności z komunikacją, czasem z mową, z rozpoznawaniem emocji u innych, izolują się, nie znoszą zmian w otoczeniu, są skłonne do koncentracji się na powtarzających się czynnościach. Żyją w świecie, który bardzo różni się od naszego, bo niektóre procesy zachodzące w ich układzie nerwowym przebiegają inaczej niż zwykle. Nie potrafimy wyleczyć autyzmu, ale możemy pomagać osobom nim dotkniętym, budując mosty łączące ich świat z naszym, ucząc je zachowań w naszym świecie przydatnych.
    Jednak tak jak nauka wie o autyzmie ciągle zbyt mało, tak i powszechna świadomość dotycząca tego zjawiska jest ciągle niewystarczająca. Autyzm stał się na przykład pożywką dla sensacyjnych mitów dotyczących szczepień, które rzekomo mają być jego przyczyną. Stąd potrzeba powszechnego uświadamiania tego, co już wiemy o autyzmie i radzeniu sobie z nim. Od 2008 roku pod auspicjami ONZ corocznie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Od 2011 roku amerykańska organizacja Autism Speaks propaguje akcję Light It Up Blue, w której dla przypomnienia o zjawisku na całym świecie 2 kwietnia najsłynniejsze i najważniejsze budowle podświetlane są na symbolizujący autyzm kolor niebieski.
    W Kwidzynie pomocą dotkniętym autyzmem zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”. Organizuje między innymi indywidualne programy terapeutyczne z zajęciami prowadzonymi w domach dzieci i w placówkach oświatowych. Zajmuje się też wsparciem dla rodzin, borykających się z tym problemem i szerzeniem wiedzy na temat zaburzenia. Kwidzyńskie obchody VIII Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie stowarzyszenie zorganizowało we współpracy z Urzędem Miasta.
    Wieczorem Kwidzyn dołączył po raz kolejny do szeregu miast, w których 2 kwietnia w geście solidarności najważniejsze budynki podświetlane są na niebiesko. Dwa lata temu podświetlona była kwidzyńska katedra, rok temu błękitna iluminacja dotyczyła detali architektonicznych budynku Urzędu Miasta. W tym roku podświetlona została fasada kwidzyńskiego Kinoteatru. Wśród laserowych błysków pojawiał się napis informujący, że były to obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

03 04 2015 autyzm2

Poprzedni artykułCROSS-COUNTRY
Następny artykułWesołych Świąt!