kwidzyn logo

Celem akcji jest, podobnie jak w latach ubiegłych, zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania naszego miasta. Dodatkowo w tym roku chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w zawodach w badaniu bioróżnorodności rzeki Liwy. Ideą tzw. „BioBlitza” jest znalezienie jak największej ilości gatunków roślin, zwierząt, grzybów występujących na danym terenie. Nasze pionierskie badania będziemy prowadzić w obrębie rzeki Liwy, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, że codziennie przechodząc obok naszej rzeki nie widzimy jak wielkie bogactwo fauny i flory jest ukryte w jej brzegach. Dla podniesienia rangi imprezy zaproszeni zostaną naukowcy z zaprzyjaźnionych uniwersytetów, którzy będą stanowić kadrę ekspercką i doradczą w trakcie prowadzonych badań. Będzie to doskonała okazja do porozmawiania z ludźmi pasjonującymi się przyrodą i pracującymi na jej rzecz na co dzień.

Do udziału w pikniku zachęcamy wszystkie placówki edukacyjne z terenu Kwidzyna, a także dorosłych mieszkańców – najchętniej całe rodziny. W trakcie imprezy prowadzona będzie wymiana plastikowych nakrętek za torby ekologiczne. Zgromadzone nakrętki zostaną przekazane na zakup aktywnego wózka inwalidzkiego dla mieszkańca Starogardu Gdańskiego – Dominika – chłopca chorego na porażenie mózgowe.

PLAN IMPREZY

10:00–10:30 Otwarcie imprezy – spotkanie z uczniami i mieszkańcami –zgłaszanie drużyn biorących udział w sprzątaniu, rozdawanie worków na śmieci oraz ulotek. Wybór obszarów na terenie miasta przeznaczonych do sprzątania.

10:30–12:30 Sprzątanie wyznaczonych terenów przez zgłoszone placówki przedszkolne i szkolne.

10:30–12:30 Tereny rekreacyjne nad Liwą – uczniowie, którzy bezpośrednio nie biorą udziału w akcji sprzątania, pod okiem ekspertów rozpoczynają poszukiwanie organizmów związanych z rzeką Liwą – BioBlitz cz. I

12:30–13:00 Zbiórka drużyn biorących udział w sprzątaniu. Podsumowanie akcji Sprzątanie Świata. Rozstrzygnięcie konkursu na największą ilość zgromadzonych śmieci oraz na „najciekawszy śmieć”. Podsumowanie I części BioBlitz.

13.00–14:30 Tereny rekreacyjne nad Liwą- uczniowie, którzy bezpośrednio uczestniczyli w akcji sprzątania, pod okiem ekspertów rozpoczynają poszukiwania organizmów związanych z rzeką Liwą – BioBlitz cz. II

14:30–15:30 Prezentacje specjalistów z zakresu dziedzin biologicznych. Panel informacyjny dotyczący bioróżnorodności na terenie miasta Kwidzyn.

15:30–17:45 BioBlitz rodzinny – zawody w oznaczaniu bioróżnorodności dedykowane zespołom rodzinnym (minimum 3-sobowe drużyny)

17.45–18:00 Podsumowanie i zakończenie imprezy.

W trakcie trwania pikniku w godz. 10:30-17:30 odbędzie się zbiórka plastikowych nakrętek (20szt. – 1 ekotorba). Na wszystkich uczestników akcji czeka wiele atrakcji.

2011-09-07 sprzatanie

Poprzedni artykułPowiślańska Szkoła Wyższa i Dom Przedsiębiorcy podpisali porozumienie
Następny artykułŚwiatowy Dzień Pierwszej Pomocy