lotnicze

Głównym celem akcji, która w  tym roku przeprowadzana jest w dniach 17-19 września pod hasłem: „Chrońmy bioróżnorodność-segregujmy odpady” jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i wiosek poprzez posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci.

Pomysł na sprzątanie Ziemi narodził się w 1989 roku w Australii, kiedy to około 40 tys. mieszkańców Sydney zbierało śmieci na terenie portu. W Polsce akcja odbywa się już po raz 17. Mimo, iż skierowana jest ona do wszystkich
mieszkańców miast i wsi, to najchętniej uczestniczą w niej przedszkolaki, uczniowie szkół oraz harcerze, którzy już od najmłodszych lat uczą się postaw proekologicznych i uświadamiają sobie przy okazji sprzątania, że lepiej wyrzucać pojedyncze śmieci do kosza, niż później sprzątać ich całe mnóstwo.

Ogólnopolskim koordynatorem akcji „Sprzątanie Świata” jest Fundacja Nasza Ziemia, natomiast na terenie naszego miasta akcję koordynuje Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, które w tym roku po raz pierwszy nadzoruje sprzątanie również na terenach gmin powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego.

W Kwidzynie oraz gminach powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego główne wydarzenia zaplanowane zostały na dzień 17 września 2010 r. (piątek).

W tym dniu przedszkola i szkoły które zechcą wziąć udział w akcji zorganizują sprzątanie wyznaczonych przez siebie miejsc  na terenie Kwidzyna, Sztumu oraz pozostałych miejscowości obu powiatów.
Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa informuje uprzejmie, iż wszystkie szkoły i przedszkola z terenu miasta Kwidzyn, które zgłoszą swój udział w akcji „Sprzątanie świata” powinny zgłaszać się po odbiór worków oraz plakatów bezpośrednio do siedziby stowarzyszenia od poniedziałku tj. 13.09.2010 w godz. 9:00-15:00, natomiast placówki z terenów gmin powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego mogą odbierać materiały w Urzędach Gmin: Gardeja, Sadlinki, Prabuty, Ryjewo i Kwidzyn również od poniedziałku.

Więcej szczegółów dotyczących akcji oraz spraw technicznych związanych ze sprzątaniem terenów powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego mogą Państwo uzyskać dzwoniąc pod numer tel. 55 261 22 16.

20100913 sprzatanie

Poprzedni artykułPolska – Niemcy. Plebiscyt 1920 – posłuchaj, dotknij, zabierz ze sobą
Następny artykułTego jeszcze na Pomorzu nie było, czyli wyścigi traktorów w Opaleniu!