Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa rozpoczyna właśnie realizacje projektu, do którego mogą włączyć się wszyscy, którzy lubią obserwować przyrodę, szczególnie wiosną.
Projekt zainicjowała Aleksandra Korolewa z Kaliningradu, której matka – Galina (naukowiec, botanik, zajmowała się ochroną przyrody w Obwodzie Kaliningradzkim) 20 lat temu odkryła artykuł w prasie niemieckiej o badaniach fenologicznych prowadzonych w II połowie XIX w na terenach Królewca i Prus Wschodnich. W materiałach tych widnieją ówczesne nazwy takich miejscowości jak: Kwidzyn, Prabuty, Sztum i wiele innych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w 1893roku i właśnie mamy 120 rocznicę tego wydarzenia!
Aleksandra Korolewa postanowiła powtórzyć badania, których metodologię dopracowała szczegółowo Jej Mama w oparciu o XIX-wieczne wzory niemieckie i powtórzyła w 1993r na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Aleksandra tym razem do projektu zaprosiła organizacje przyrodnicze z Polski i Niemiec, aby objąć nim miejsca, w których dawniej prowadzono obserwacje fenologiczne. Celem projektu jest przede wszystkim skupienie uwagi obserwatorów na poszczególne gatunki wskaźnikowe – jest ich 48 – zakwitających kolejno w 3 fazach wiosny i lata. Notując daty początku kwitnienia, masowego zakwitania, jego zakończenia oraz powstawania zawiązków owoców – badacz śledzi jednocześnie „kroczenie” wiosny i lata. Wyniki przesyłane są do centrum zarządzania projektem – w Polsce do „Eko-Inicjatywy” i stają się materiałem porównawczym do wcześniejszych wyników obserwacji. W XIX w do tej botanicznej przygody wciągnęło się wielu entuzjastów różnych profesji: oprócz nauczycieli i uczniów byli tam listonosze, kierowcy, gospodynie domowe, pracownicy poczty, kolejarze i inni. Do tegorocznego projektu już zgłosiła się część szkół z terenu powiatu i miasta Kwidzyn. Mamy nadzieję, że i tym razem otrzymamy relacje od wielu innych miłośników przyrody. Listę gatunków wskaźnikowych oraz ich zdjęcia można znaleźć na stronie” Eko- Inicjatywy” www.ekokwidzyn.pl
Serdecznie zapraszamy do wspólnego śledzenia wiosny!
Wiosenne obserwacje przyrody są świetną mobilizacją do wyjścia z domu, pobycia na łonie przyrody. Ta inicjatywa jest wyjątkowa, ponieważ łączy dobrą zabawę z badaniami przyrodniczymi. To wspaniałe, że tak wiele osób i w tak prosty sposób może przyczynić się do kontynuacji dzieła rozpoczętego na naszym terenie 120 lat temu. Wystarczy zgłosić się do projektu i ruszyć w teren aby uchwycić moment zakwitania leszczyny, obserwować przylaszczki i ziarnopłony.