28 12 2017 Zeromwskiego5

Poważne zmiany dla użytkowników dróg czekają na ul. Żeromskiego. Od 2 stycznia 2018 r. obowiązywać znacznie nowa organizacja ruchu, która pozwala rowerzystom poruszać się pod prąd na drodze jednokierunkowej.
Jest to kolejne rozwiązanie wprowadzane na terenie Kwidzyna z myślą o rowerzystach.

Zmiana organizacji ruchu jest odpowiedzią na liczne apele mieszkańców. Ulica Żeromskiego jest najkrótszą trasą łączącą strefę ekonomiczną z osiedlami mieszkalnymi położonymi po wschodniej stronie Miasta. Wiele osób korzysta z tej drogi podczas codziennych dojazdów do pracy. Dzięki zastosowaniu tzw. kontraruchu, czyli możliwości jazdy pod prąd drogą jednokierunkową, rowerzyści mogą znacząco skrócić pokonywane dystanse co znacząco zwiększa konkurencyjność roweru wobec innych środków transportu.
Wprowadzane rozwiązanie pozytywnie przyjęło się już w wielu miastach, w całym kraju gdzie udostępniana dla ruchu dwukierunkowego rowerzystów jest większość dróg jednokierunkowych. Na takich ulicach rowerzyści mogą poruszać się tak jak ma to miejsce na ulicach dwukierunkowych, czyli przy prawej krawędzi jezdni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego rowerzyści zobowiązani są poruszać się po jezdni.  Jazda rowerem po chodniku położonym przy drodze, na której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością mniejszą niż 50km/h dozwolona jest wyłącznie w przypadku gdy kierujący opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem bądź warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzystów na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Pracownicy służby drogowej zakończyli już montaż nowego oznakowania. Pod znakami kierującymi ruchem pojazdów, takimi jak:
B-2 – zakaz wjazdu;
B-21 – zakaz skręcania w lewo;
B-22 – zakaz skręcania w prawo;
C-2 – nakaz jazdy w prawo;
C-4 – nakaz jazdy w lewo;
D-3 – droga jednokierunkowa;
umieszczone zostały tabliczki o symbolu T-22 „nie dotyczy rowerów”.

28 12 2017 Zeromwskiego4

Zwracamy się z prośbą do kierowców aby w miejscach w ten sposób oznaczonych zachowali szczególną ostrożność  i zwrócili uwagę na cyklistów mogących poruszać się w przeciwnym kierunku.

Wprowadzana organizacja ruchu została opracowana z myślą o stworzeniu dodatkowych udogodnień dla rowerzystów. Prosimy jednak aby z nowych rozwiązań korzystać w sposób rozważny i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Apelujemy do rowerzystów o jazdę zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego. Przypominamy że rowerzyści zobowiązani są do poruszania się po jezdni, stosowania się do znaków określających pierwszeństwo przejazdu oraz w przypadku zmiany toru jazdy spowodowanej np. omijaniem zaparkowanych pojazdów, ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się w przeciwnym kierunku.

Bazując na doświadczeniu innych miast jesteśmy przekonani, że nowa organizacja ruchu nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo na naszych drogach, a będzie kolejnym krokiem do promowania roweru jako środka lokomocji na terenie naszego miasta.

Szerokiej drogi!

28 12 2017 Zeromwskiego2

28 12 2017 Zeromwskiego3

Poprzedni artykułWesołych Świąt!
Następny artykułSylwester 2017