2019 07 31 powstanie1

Miasto Kwidzyn oraz ZHP zapraszają w dniu 1 sierpnia na uroczystości związane z 75. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego:

Godz. 11:00 – przed budynkiem Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie – otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego

Godz. 17:00 – uroczystości pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatantów

– włączenie syren upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat

– Hymn państwowy

– Apel Pamięci

– składanie kwiatów pod pomnikiem

– po uroczystości na Skwerze Kombatantów, harcerze, a także chętni goście złożą kwiaty na rondzie gen. Stefana Grota-Roweckiego, pod obeliskiem upamiętniającym Polskę Walczącą

Powstanie warszawskie to jeden z najbardziej dramatycznych zrywów niepodległościowych w najnowszej historii Polski. W obliczu przeważających sił niemieckich okupantów żołnierze z podziemnej Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku podjęli heroiczną walkę, której celem było wyzwolenie Warszawy. Walki trwały 63 dni. Nie pomogła Armia Czerwona, która się po drugiej stronie Wisły, przyglądała krwawiącemu miastu. Wsparcia powstańcom udzielały wojska aliantów, których samoloty dostarczały zaopatrzenie i broń. We Włoszech, skąd między innymi startowały samoloty z pomocą, służyła wówczas w wojsku Pani Anna Kopisto, której losy opisywaliśmy kilka tygodni temu. Wraz z innymi żołnierkami dowoziła na włoskie lotnisko niezbędne materiały dla walczących rodaków w Warszawie.

Mimo wsparcia, a przede wszystkim ogromnej woli walki i zaangażowaniu żołnierzy podziemnej armii, powstanie zakończyło się klęską. Straty po stronie polskiej szacowane są na ok. 200 tys. żołnierzy i cywilów. Warszawa w czasie walk, a także po ich zakończeniu został na rozkaz Hitlera niemal zrównana z ziemią. Etos powstańczego heroizmu i patriotyzmu przetrwał trudne lata powojennego totalitaryzmu i nadal jest ważnym dowodem bohaterstwa i niezłomności pokolenia Kolumbów.

2019 07 31 powstanie2

Poprzedni artykułProgram „Mój Prąd”
Następny artykułWybrano wykonawcę zadaszenia