dkf

„RÓŻYCZKA” 06.09.2010 godz. 19.00
„PROROK” 13.09.2010 godz. 19.00
„POWAŻNY CZŁOWIEK” 20.09.2010 godz. 19.00
„I LOVE YOU PHILLIP MORRIS” 27.09.2010 godz. 19.00

 

„RÓŻYCZKA” Reżyseria – Jan Kidawa-Błoński

20100830 rozyczka

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy Jan Kidawa-Błoński
Nagroda Indywidualna za Rolę Kobiecą Magdalena Boczarska
Nagroda Indywidualna za Dźwięk Wiesław Znyk, Joanna Napieralska

O filmie
Twórcy „Różyczki” wracają do lat 1967-68, by odtworzyć ówczesną rzeczywistość w wielu jej przejawach: szare ulice, siermiężne życie, ograniczone możliwości, wszechobecność bezpieki. Ale na tym ponurym tle rozgrywa się pełna namiętności i pasji opowieść o miłości. Młoda zakochana kobieta otrzymuje od swego partnera propozycję nie do odrzucenia: od tej pory ma śledzić znanego pisarza, wkroczyć w jego życie prywatne i o wszystkim informować Służbę Bezpieczeństwa. Wkrótce nie ma agentki lepszej od „Różyczki” – każdy krok ceniącego sobie niezależność literata jest monitorowany przez piękną kobietę, która szybko zdobywa zaufanie nowego przyjaciela. Ale tego, co się stanie potem, nie przewidział ani najbardziej wnikliwy oficer prowadzący, ani sama zainteresowana. Męski urok pisarza i otwierane przed zafascynowaną nim kobietą nowe horyzonty sprawią, że „Różyczka” zakocha się w tym, którego uczono ją nienawidzić. Stanie przed koniecznością wyboru, a cena, którą przyjdzie jej zapłacić, będzie wysoka.
„Różyczka” to przede wszystkim pełna, gorąca, miłosna historia, ale nie tylko. To także, obfitujące w niespodzianki ekranowe, spotkanie trzech aktorskich osobowości – Andrzeja Seweryna w roli pisarza Adama Warczewskiego, Roberta Więckiewicza  jako funkcjonariusza SB oraz Magdaleny Boczarskiej jako młodej kobiety stającej przed życiowym wyborem. To pełna napięć i emocji opowieść, odsłaniająca zarazem kulisy zdarzeń, które zadecydowały nie tylko o losach pokolenia, ale i całej polskiej historii.

 

„PROROK”
reżyseria: Jacques Audiard

20100830 prorok

62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes Grand Prix Jacques Audiard
2009 Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej Najlepszy Aktor – Tahar Rahim

O filmie
Dziewiętnastoletni Malik zostaje skazany na sześć lat więzienia. Nie potrafi czytać ani pisać. Jest zupełnie sam. Chłopak od razu przykuwa uwagę bossa korsykańskiego gangu. Dostaje od niego kolejne misje, dzięki którym zyskuje szacunek wśród innych więźniów. Coraz bardziej świadomy swojej siły Malik nie zawaha się, by sięgnąć po władzę…

 

„POWAŻNY CZŁOWIEK”
reżyseria Ethan Coen, Joel Coen

20100830 powazny

O filmie
Judith i Larry przeżyli w małżeństwie dwadzieścia szczęśliwych lat. W każdym razie tak wydawało się Larry’emu. Gdy pewnego dnia Judith zażądała rozwodu, zaskoczony mąż mógł powiedzieć tylko jedno: „Ja przecież nic nie zrobiłem”. Mimo wszystko Larry postanowił podjąć poważne kroki aby ratować swoje małżeństwo. Niestety okazuje się, że im bardziej się stara, tym bardziej los mu nie sprzyja. Gdy załamany Larry przypadkowo odkrywa opalającą się topless sąsiadkę, posiadaczkę niebieskich oczu, czerwonego forda mustanga i… marihuany, jego życie zacznie nabierać kolorów. W każdym razie tak mu się wydaje. Twórcy Tajne przez poufne, mistrzowie czarnego humoru – Bracia Coen, przedstawiają przewrotną komedię o poważnym człowieku, którego wszyscy mają w… poważaniu.
Odkrywcze podejście do zgłębiania zagadnień wiary, obowiązków wobec rodziny, konfliktów z prawem, tajników świata stomatologii, środowiska akademickiego, śmiertelności i judaizmu – na dodatek zazębiające się o siebie – oto Poważny człowiek, czyli nowy film nagradzanych Oscarami scenarzystów i reżyserów – Joela i Ethana Coenów.
Poważny człowiek opowiada historię zwykłego człowieka, szukającego porządku we wszechświecie, gdzie w radio rozbrzmiewa Jefferson Airplane, a w telewizji króluje serial F-Troop. Jest rok 1967. Larry Gopnik (nominowany do nagrody Tony Michael Stuhlbarg), profesor fizyki na cichym uniwersytecie, gdzieś na amerykańskim Środkowym Zachodzie właśnie się dowiedział od żony, Judith (Sari Lennick), że ta go opuszcza. Zakochała się w jednym z jego bardziej nadętych kolegów, Sy’u Ablemanie (Fred Melamed), który w jej oczach jest bardziej wartościowym mężczyzną niż nieudacznik Larry. Permanentnie bezrobotny brat Larry’ego Arthur (Richard Kind) okupuje jego kanapę, syn Danny (Aaron Wolff), uczący się w hebrajskiej szkole jest krnąbrny i leniwy, a córka Sarah (Jessica McManus) podkrada mu pieniądze z portfela, ponieważ oszczędza na operację nosa.
Nie dość, że jego żona i Sy beztrosko wiją sobie gniazdko, a brat zaczyna być coraz bardziej uciążliwy, to jeszcze anonimowy „życzliwy” oszczerczymi listami próbuje pogrzebać szanse Larry’ego na uniwersytecki etat. Jakby tego było mało, jeden z jego studentów usiłuje kupić sobie zaliczenie, a jednocześnie grozi mu procesem o zniesławienie. Na dodatek, piękna sąsiadka torturuje go, opalając się nago. Tracąc grunt pod nogami, Larry zwraca się po radę do trzech rabinów. Czy któryś pomoże mu w nieszczęściu, żeby mógł stać się szlachetnym człowiekiem – menschem – poważnym mężczyzną?

„I LOVE YOU PHILLIP MORRIS”
reżyseria Glenn Ficarra, John Requa

20100830 morris

O filmie
Pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji niezwykła historia, która wydarzyła się naprawdę. Steven Russell (Jim Carrey) prowadzi przykładne życie dobrego męża, funkcjonariusza policji i praworządnego Amerykanina. Pewnego dnia wszystko ulega jednak kompletnej zmianie – Steven ma wypadek samochodowy i od tej pory postanawia zacząć żyć pełnią życia, bez oglądania się za siebie. Wpada na szalony pomysł pozorowania wypadków, za które wyłudza duże sumy odszkodowań. Seria nieprawdopodobnych oszustw zostaje przerwana, kiedy Steven trafia do więzienia. Tam poznaje swoje zupełne przeciwieństwo – wrażliwego i spokojnego Phillipa Morrisa (Ewan McGregor). Co w obliczu tego spotkania zrobi ukrywający się po płaszczykiem zwariowanego naciągacza Steven, tak naprawdę charyzmatyczny indywidualista i geniusz o ogromnej inteligencji?

 

Poprzedni artykułBezpłatne badania profilaktyczne
Następny artykułJeden weekend, dwie imprezy.