29 06 2015 energa1

Ponad 48 tys. dzieci uczyło się o energii elektrycznej w ramach piątej edycji „Planety Energii”. Realizowany w formie konkursu program, promujący wiedzę na temat bezpiecznego i świadomego korzystania z prądu, dociera do coraz większej liczby najmłodszych. Jak co roku nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych realizowali lekcje o energii elektrycznej. Autorów  najciekawszych zajęć odwiedziło w ich miejscowości mobilne centrum nauki Grupy Energa.  

„Planeta Energii” to edukacyjny program Energi, który już od pięciu lat przez zabawę uczy najmłodszych jak bezpiecznie i oszczędnie korzystać z prądu. Tegoroczna edycja była podwójnie rekordowa: wzięło w niej udział 48 tysięcy dzieci – najwięcej w historii programu, a dodatkowo w Kwidzynie padł rekord frekwencji – w ciągu dwóch dni „Planetę Energii” odwiedziło tam 4,6 tys. osób. To o 800 więcej niż rok temu w Braniewie. We wszystkich dotychczasowych odsłonach programu o prądzie uczyło się już ponad 207 tys. dzieci.  
W konkursie mogli wziąć udział nauczyciele klas I-III, którzy przeprowadzili z dziećmi lekcje szkolne na temat energii elektrycznej. Najbardziej zaangażowanych i kreatywnych w nagrodę odwiedziła „Planeta Energii” – mobilne centrum nauki, z którego atrakcji korzystać mogli wszyscy mieszkańcy. Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali nauczyciele i uczniowie z: Czerska, Częstochowy, Krakowa, Kwidzyna, Łąkiem, Mrągowa, Otwocka, Sławna, Szczecina i Wałbrzycha.

Nauka może być dobrą zabawą
Nauczyciele biorący udział w konkursie korzystali z materiałów dydaktycznych, które przygotowała Grupa Energa.
Realizację zajęć ułatwiły nam pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcji i różnego rodzaju ciekawych materiałów dodatkowych – mówi Ewa Bonkowska, wychowawczyni klasy I D ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Podobnie uważa Danuta Czerwińska, wychowawczyni klasy I z Zespołu Szkół w Łąkiem, zdaniem której materiały pomogły wprowadzić pierwszoklasistów w trudną dla nich tematykę związaną z energią elektryczną.
Nauczyciele realizowali także działania według własnego pomysłu: zbierali z uczniami elektrośmieci, organizowali happeningi i warsztaty ekologiczne, spotkania z elektrykami, ratownikami medycznymi i strażakami, a także konkursy plastyczne i wycieczki terenowe, układali wiersze i piosenki, budowali modele elektrowni.
Zdaniem Tomasza Rożka, ambasadora „Planety Energii”, aktywne zdobywanie wiedzy np. na wycieczce pozaszkolnej, uatrakcyjnia program lekcyjny i zachęca do kreatywnego myślenia. Dlatego konkursowe jury docenia i nagradza najbardziej pomysłowych nauczycieli i uczniów, którzy wyszli poza standardowy schemat lekcji szkolnych.

Uczestnicy konkursu walczyli o wizytę „Planety Energii” w swojej miejscowości.
Eksperymenty i doświadczenia przeprowadzane w mobilnym centrum nauki są dla dzieci przede wszystkim zabawą – mówi Tomasz Rożek. – Nauka – mam wrażenie – odbywa się tutaj w pewnym sensie nieświadomie. Dzieci uczą się, nie zdając sobie nawet sprawy jak wiele informacji przyswajają. Nawet tak trudne tematy, jak pąd elektryczny czy bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych, można dziecku przedstawić w sposób atrakcyjny i zrozumiały.
Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” oferowało odwiedzającym mnóstwo atrakcji. Zarówno dzieci, jak dorośli mogli tu poznać „historię” prądu od elektronu do elektrowni, dowiedzieć się jak powstaje energia z wody, wiatru czy słońca, sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia domowe, wytworzyć prąd z cytryny, dowiedzieć się gdzie można schronić się w czasie burzy oraz zdobyć mnóstwo informacji na temat bezpiecznego i oszczędnego korzystania z prądu. Goście „Planety” brali także udział w licznych konkursach i quizach, w tym w Energetycznym Turnieju Miast, podczas którego na specjalnych rowerach starali się wytworzyć jak najwięcej energii. W tej rywalizacji uczestniczyły nie tylko dzieci i ich rodzice, ale także strażacy i miejscowi kolarze. Przez 60 godzin trwania turnieju na ośmiu rowerach pokonali oni łącznie niemal 5,3 tys. kilometrów i wytworzyli 10,45 kW/h energii elektrycznej. Najbardziej energetycznym miastem okazało się Sławno, które wygrało dla Szkoły Podstawowej nr 3 multimedialną tablicę wraz z akcesoriami.  

„Planeta Energii” doceniona przez nauczycieli
W tym roku „Planecie Energii” towarzyszyło prowadzone przez PBS badanie satysfakcji nauczycieli. Aż 98 proc. badanych uważa, że formuła edukacji zaproponowana przez Grupę Energa pozwala skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę nt. energii elektrycznej. 99 proc. pedagogów twierdzi, że „Planeta Energii” zwiększa świadomość dzieci nt. bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu, a zdaniem 97 proc. – urozmaica program nauczania klas I-III. Nauczyciele są także zdania, że program zwiększa zainteresowanie najmłodszych nauką (96 proc.), pobudza kreatywność uczniów (93 proc.) oraz uczy samodzielnego myślenia (92 proc.).

– Wyniki badania potwierdzają, że to, co robimy ma sens i przynosi efekty. Dlatego po wakacjach z zapałałem wystartujemy z kolejną edycją „Planety Energii” – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji Energa SA.

Wszelkie informacje dla zainteresowanych udziałem w konkursie znajdują się na stronie PlanetaEnergii.pl.
Honorowy patronat nad V edycją „Planety Energii” sprawowali  Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”.

29 06 2015 energa2

29 06 2015 energa3

29 06 2015 energa4
29 06 2015 energa5
29 06 2015 energa6

Grupa Energa od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu Energa dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja Energa niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Dzięki realizowanemu od 2010 roku autorskiemu programowi „Planeta Energii”,  wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 207 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło ponad 70 wizyt w różnych miejscowościach.
Grupa Eerga jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Poprzedni artykułDni Kwidzyna – wyniki imprez sportowych
Następny artykułFolklor i biesiada