02 09 2014 zalew1

Samorząd miasta zakończył wykupowanie działek pod budowę zalewu na Liwie. Miasto dysponuje już całym terenem.
Zapora, która zostanie wybudowana, spiętrzy wodę na obszarze od ul. Młynarskiej do ul. Mickiewicza. Zalew będzie pełnił rolę zbiornika retencyjnego, który ograniczałby skutki wzrostu poziomu wody w rzece, która zagraża niżej położonym terenom między innymi w gminach Kwidzyn i Sadlinki.
Akwen wodny, który powstanie na obrzeżach miasta stanie się też miejscem rekreacji dla mieszkańców. Wzdłuż brzegów rzeki mają powstać promenada oraz kawiarnie, restauracje, teatr letni oraz kąpielisko.
Projekt przygotowuje firma EKO-MEW z Gorzowa Wielkopolskiego. Zapora, która ma spiętrzyć wodę ma zostać zbudowana z jazem, aby można było regulować poziom wody w zalewie. Powstać mają też dwa mostki przeznaczone dla pieszych i rowerzystów. Powierzchnia zalewu ma wynieść ok. 6 ha.
Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 15 mln zł. Na realizację inwestycji samorząd miasta chce pozyskać środki unijne. Projekt budowy zalewu został zgłoszony w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. O pieniądze unijne będą mogły się ubiegać gminy, które musiały utworzyć MOF. Dofinansowanie mogą uzyskać tylko projekty, które przynoszą korzyści nie tylko dla miasta, ale sąsiadujących z miastem gmin, a budowa zalewu spełnia takie kryteria.

02 09 2014 zalew2
02 09 2014 zalew3

Poprzedni artykułWykład Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej
Następny artykułPierwszy przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości przy ul. Wiślanej