kwidzyn logo

Dolegliwości układu pokarmowego, które mogą pojawić się po niewinnej zabawie na skażonym placu zabaw, mają bardzo poważne konsekwencje. Układ odpornościowy u dziecka jest dużo słabszy niż u dorosłego. Dlatego nie bądź obojętny i posprzątaj po swoim czworonogu. W odchodach psów występują drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób zakaźnych i pasożytniczych . Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci.

Często  zwykłe lenistwo, bądź wstyd powoduje, że nie sprzątamy po swoich psach. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Kwidzyna – „właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego sprzątania i usuwania odchodów pozostawionych przez te zwierzęta w miejscach publicznych w szczególności na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach wspólnego użytku jak również, chodnikach, ulicach, placach zabaw i na terenach zieleni.”
Właściciele psów mają obowiązek sprzątania nieczystości po swoich pupilach zgodnie z ww. uchwałą. Nad przestrzeganiem tego przepisu czuwa Straż Miejska. Jeżeli właściciel czworonoga nie usunie tego, co pozostawił jego ulubieniec na chodniku, czy na trawie w parku może zostać pouczony lub ukarany przez strażnika miejskiego mandatem kwocie nawet do 500 zł. Warto zdać sobie sprawę jak dużo psów mieszka w naszej dzielnicy, na osiedlach itp., a każdy z nich codziennie załatwia swoje potrzeby. Każdego dnia wokół nas powstaje olbrzymia ilość psich odchodów, wystarczy, że każdy mieszkaniec będzie pilnował, aby jego pies nie zanieczyszczał chodników, skwerów i piaskownic. Uprzątnięcie odchodów po swoim psie to tylko chwila, a osiedla pozostaną czyste. Ludzie, którzy decydują się na zabranie psa do swojego domu powinni być świadomi obowiązków, jakie na siebie przyjmują.

Poprzedni artykułWystawa gołębi
Następny artykułZmarła Pani Irena Halagiera – Honorowy Obywatel Kwidzyna