10 marca (czwartek) o godz. 9.30 w pływalni hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie odbędzie się Pomorski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
Niepełnosprawni pływacy wystartują w stylach dowolnym, grzbietowym, klasycznym oraz w sztafecie 4×25 m. Odbędą się także konkurencje pływackie dla zawodników o najsłabszych możliwościach. Celem mityngu jest między innymi popularyzacja pływania jako dyscypliny Olimpiad Specjalnych. Organizatorzy imprezy to kluby Olimpiad Specjalnych Olimp, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie oraz Urząd Miejski w Kwidzynie, Starostwo Powiatowe w Kwidzynie i Urząd Marszałkowski w Gdańsku.
Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60-tych. Eunice Kennedy Shriver, siostra tragicznie zmarłego prezydenta USA Johna F. Kennedy, zaczęła organizować półkolonie dla dzieci upośledzonych umysłowo. Okazało się wówczas, że niepełnosprawni sportowcy są bardziej uzdolnieni niż początkowo przypuszczano. W 1968 roku Eunice Kennedy Shriver zorganizowała I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Chicago. Wzięło w nich udział około 1000 niepełnosprawnych zawodników. Obecnie ponad milion dzieci i dorosłych upośledzonych umysłowo z ponad 130 krajów świata bierze udział w programach Olimpiad Specjalnych. Oficjalnie działalność Olimpiad Specjalnych rozpoczęła się w Polsce w 1985 roku. Rok później w 28 województwach zorganizowano wojewódzkie Olimpiady Specjalne. I Ogólnopolska Olimpiada Specjalna odbyła się w Warszawie w 1987 roku. Wszystkim imprezom z udziałem niepełnosprawnych zawodników przyświeca idea: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.
Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie corocznie organizuje ponad 20 imprez sportowych. Uczestniczy w nich ponad 1200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Dla większości zawodników to jedyna forma zorganizowanego spędzenia czasu wolnego. W oddziale działa 31 sekcji, w których na co dzień trenuje 574 zawodników. Uprawiane dyscypliny sportowe to pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, bocce, bowling, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, trójbój siłowy, jazda na wrotkach, żeglarstwo, kajakarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, gimnastyka, hokej halowy, narciarstwo biegowe oraz bieg na rakietach śnieżnych. Oddział jest prekursorem kajakarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.