10 01 2018 podroze1

„Już od niepamiętnych lat podróżują ludzie, żeby lepiej poznać świat i żeby się nie nudzić”- słowa piosenki śpiewanej przed laty przez Ewę Wiśniewską zachowują ciągle swą aktualność. Dzięki postępowi, wzrostowi zamożności i zmianom związanym ze stylem życia podróże stały się elementem codzienności – dojeżdżamy do szkół, do pracy, odwiedzamy się z przyjaciółmi, czy rodziną mieszkającą w sąsiednich miejscowościach….

Ważny społecznie dialog
Codzienne przemieszczanie się jest w pewnym sensie koniecznością naszych czasów. Ze względu na skalę zjawiska i skutków rosnącego natężenia ruchu, m.in. zatłoczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie środowiska, koszty podróży i transportu, choroby cywilizacyjne warto jednak podjąć szeroką dyskusję by podejmowane decyzje (osobiste i społeczne) oparte były o świadomie i rozsądnie przesłanki.

Czym skorupka za młodu nasiąknie
W Kwidzynie – w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie” z początkiem roku szkolnego 2017/2018 dzieci z lokalnych przedszkoli
i szkół uczestniczą w bogatym, obejmującym ponad 30 zajęć, cyklu edukacyjno-promocyjnym, który przybliży im wiedzę na temat różnych środków transportu czy proekologicznych form przemieszczania się. W projekcie uczestniczy 8 przedszkoli i 6 szkół podstawowych z Kwidzyna. Wszystkie zostały wyposażone w specjalnie przygotowane pakiety zawierające materiały do przeprowadzenia zajęć związanych z bezpiecznym podróżowaniem m.in.: kompasy, kamizelki odblaskowe, apteczki pierwszej pomocy oraz bogate zestawy materiałów papierniczych.

Jest moc… wrażeń:)
Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach – mówi Pani mgr Renata Dzikowska , dyr. Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy zwłaszcza tych, w których udział biorą goście z zewnątrz. My możemy pochwalić się zajęciami z udziałem ratownika medycznego i policjanta, którzy uczyli jak udzielić podstawowej pomocy, kogo zaalarmować w sytuacji kryzysowej i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży. Na podstawie wypowiedzi dzieci wnioskujemy, że dyskusja przeniosła się do domów i tam nabrała wymiaru wielopokoleniowego. Na lekcjach padały bowiem argumenty mogące odzwierciedlać interesy osób w różnym wieku, z rożnych perspektyw. Dla mnie jako dyrektorki szkoły a jednocześnie mieszkanki Kwidzyna to bardzo ciekawy projekt, który może zmieniać myślenie o możliwościach podróżowania i kształtować odpowiedzialne postawy w tym względzie.

10 01 2018 podroze2

10 01 2018 podroze3

10 01 2018 podroze4
10 01 2018 podroze5
10 01 2018 podroze6
10 01 2018 podroze7

Projekt budowy węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego  budynku dworca PKP w Kwidzynie rozpoczął się na początku 2017 roku
a realizacja zadania potrwa do końca listopada 2018r. Prace obejmują dwa przedsięwzięcia: zmianę sposobu użytkowania byłego budynku Dworca PKP
na centrum transportowe węzła integracyjnego wraz z instytucjami kultury oraz przebudowę istniejącego ronda polegającego na wprowadzeniu ruchu rowerowego, przebudowie drogi wzdłuż budynku dworca, budowie miejsc postojowych taxi i rozbudowie kompleksowego systemu informacji dla podróżnych.
Kampania edukacyjno-informacyjna realizowana w ramach projektu pn. „Budowa węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku Dworca PKP w Kwidzynie” dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

12 01 2018 logo

Poprzedni artykuł„Tymoteusz wśród ptaków” – Dobranocka teatralna
Następny artykułDroga rowerowa