„Już od niepamiętnych lat podróżują ludzie, żeby lepiej poznać świat i żeby się nie nudzić”- słowa piosenki śpiewanej przed laty przez Ewę Wiśniewską zachowują ciągle swą aktualność. Dzięki postępowi, wzrostowi zamożności i zmianom związanym ze stylem życia podróże stały się elementem codzienności – dojeżdżamy do szkół, do pracy, odwiedzamy się z przyjaciółmi, czy rodziną mieszkającą w sąsiednich miejscowościach….
Ważny społecznie dialog
Codzienne przemieszczanie się jest w pewnym sensie koniecznością naszych czasów. Ze względu na skalę zjawiska i skutków rosnącego natężenia ruchu, m.in. zatłoczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie środowiska, koszty podróży i transportu, choroby cywilizacyjne warto jednak podjąć szeroką dyskusję by podejmowane decyzje (osobiste i społeczne) oparte były o świadomie i rozsądnie przesłanki.
Czym skorupka za młodu nasiąknie
W Kwidzynie – w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie” z początkiem roku szkolnego 2017/2018 dzieci z lokalnych przedszkoli
i szkół uczestniczą w bogatym, obejmującym ponad 30 zajęć, cyklu edukacyjno-promocyjnym, który przybliży im wiedzę na temat różnych środków transportu czy proekologicznych form przemieszczania się. W projekcie uczestniczy 8 przedszkoli i 6 szkół podstawowych z Kwidzyna. Wszystkie zostały wyposażone w specjalnie przygotowane pakiety zawierające materiały do przeprowadzenia zajęć związanych z bezpiecznym podróżowaniem m.in.: kompasy, kamizelki odblaskowe, apteczki pierwszej pomocy oraz bogate zestawy materiałów papierniczych.
Jest moc… wrażeń:)
Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach – mówi Pani mgr Renata Dzikowska , dyr. Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy zwłaszcza tych, w których udział biorą goście z zewnątrz. My możemy pochwalić się zajęciami z udziałem ratownika medycznego i policjanta, którzy uczyli jak udzielić podstawowej pomocy, kogo zaalarmować w sytuacji kryzysowej i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży. Na podstawie wypowiedzi dzieci wnioskujemy, że dyskusja przeniosła się do domów i tam nabrała wymiaru wielopokoleniowego. Na lekcjach padały bowiem argumenty mogące odzwierciedlać interesy osób w różnym wieku, z rożnych perspektyw. Dla mnie jako dyrektorki szkoły a jednocześnie mieszkanki Kwidzyna to bardzo ciekawy projekt, który może zmieniać myślenie o możliwościach podróżowania i kształtować odpowiedzialne postawy w tym względzie.
Projekt budowy węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca PKP w Kwidzynie rozpoczął się na początku 2017 roku
a realizacja zadania potrwa do końca listopada 2018r. Prace obejmują dwa przedsięwzięcia: zmianę sposobu użytkowania byłego budynku Dworca PKP
na centrum transportowe węzła integracyjnego wraz z instytucjami kultury oraz przebudowę istniejącego ronda polegającego na wprowadzeniu ruchu rowerowego, przebudowie drogi wzdłuż budynku dworca, budowie miejsc postojowych taxi i rozbudowie kompleksowego systemu informacji dla podróżnych.
Kampania edukacyjno-informacyjna realizowana w ramach projektu pn. „Budowa węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku Dworca PKP w Kwidzynie” dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.