katedra noc

„Planeta Energii” z Kwidzyna uda się do Koszalina, Słupska, Kartuz, Olsztyna, Płocka, Włocławka, Konina, Jastrzębia-Zdroju i Jawora. Podczas 2-dniowego pobytu miasteczka w każdym z miast, na najmłodszych czeka wiele atrakcji: film 3D opowiadający historię Energoludków oraz eksperymenty naukowe przygotowane i prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.20110408 Planeta Energii 1

Wizyty miasteczek są nagrodą dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce. Na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez Grupę ENERGA, nauczyciele przeprowadzali z uczniami zajęcia poświęcone energii elektrycznej, bezpiecznemu jej wykorzystaniu i ochronie środowiska. Wielu z nich prowadziło lekcje z ogromnym zaangażowaniem. Pani Zofia Cieślakowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, odwiedziła ze swoją klasą m.in. straż pożarną, więzienie i sąd, gdzie dzieci zachęcały funkcjonariuszy i urzędników do oszczędzania energii. Uczniowie przygotowali także specjalne ozdoby choinkowe ostrzegające przed następstwami zabawy z prądem, które były rozdawane przy zakupie lampek choinkowych w jednej z sieci handlowych.
– Zorganizowanie konkursu było fantastycznym pomysłem. Akcja pozwoliła na wzorową integrację dzieci, rodziców i mieszkańców całego miasta. Podczas rozdawania ozdób choinkowych w sieci handlowej, klienci od razu łapali za portfele myśląc, że zbieramy pieniądze. Dzieci są w stanie przekonać dorosłych do wszystkiego. Warto inwestować w ich edukację – wspomina Pani Zofia Cieślakowska.

Na podstawie nadesłanych sprawozdań jury konkursowe wyłoniło 10 zwycięskich klas. Kolejne 50 otrzymało wyróżnienia.

20110408 Planeta Energii 2

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu konkursu i ogromnego zaangażowania uczestników. Dzięki naszym działaniom i przede wszystkim – dzięki pracy nauczycieli, dzieci zdobyły niezwykle cenną i przydatną wiedzą na temat energii elektrycznej. Teraz nadszedł czas, żeby wspólny wysiłek  nauczycieli i uczniów został nagrodzony. „Planeta Energii” pojawi się w 10 miastach. Każda ze zwycięskich klas jako pierwsza odwiedzi „Planetę” w swoim mieście i oficjalnie ją otworzy – komentuje Ireneusz Kulka, dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Lista miast, które odwiedzi „Planeta Energii”:

1.    Kwidzyn – 7 i 8 kwietnia, miasteczko będzie zlokalizowane na Placu Jana Pawła II
2.    Koszalin – 11 i 12 kwietnia, miasteczko będzie zlokalizowane na Rynku Staromiejskim
3.    Słupsk – 14 i 15 kwietnia, miasteczko będzie zlokalizowane na Placu Zwycięstwa
4.    Kartuzy – 18 i 19 kwietnia, miasteczko będzie zlokalizowane na Rynku
5.    Olsztyn – 5 i 6 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na Targu Rybnym
6.    Płock – 9 i 10 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na Placu Nowy Rynek
7.    Włocławek – 12 i 13 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na Zielonym Rynku
8.    Konin – 16 i 17 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na placu przed Domem Towarowym Centrum
9.    Jastrzębie-Zdrój – 19 i 20 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na placu przed kinem Centrum
10.    Jawor – 23 i 24 maja, miasteczko będzie zlokalizowane na Rynku, od strony Teatru Miejskiego

Od godziny 9:00 do godziny 14:00 miasteczka dostępne będą jedynie dla umówionych klas z okolicznych szkół. Pomiędzy godziną 15:00 a 18:00 „Planetę” będą mogli odwiedzić mieszkańcy danego miasta.

Promocyjne wizyty „Planety Energii” w Płocku i Koszalinie w październiku 2010 roku pokazały, że świat energii elektrycznej budzi ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Miasteczka odwiedziło ponad 3 tysiące osób, w tym ponad 1200 dzieci z klas I – III
z lokalnych szkół podstawowych. Prezentowane doświadczenia wzbudzały wśród gości ciekawość, a możliwość pochwalenia się swoją wiedzą o energii elektrycznej była dodatkową zachętą do aktywnego udziału w przeprowadzanych eksperymentach.

20110408 Planeta Energii 3

Nagrody dla dzieci z klas, które zostały w konkursie wyróżnione, będą wysyłane do szkół w drugiej połowie kwietnia 2011 roku.
Lista zwycięzców i wyróżnionych w konkursie edukacyjnym „Planeta Energii” znajduje się pod linkiem:
Organizatorem konkursu jest Grupa ENERGA.

Ogólnopolskimi patronami akcji są: Minister Edukacji Narodowej oraz portale Sieciaki.pl, ZielonaLekcja.pl oraz Ekologia.pl.

Lokalnymi patronami są: Urząd Miejski w Kwidzynie,Dziennik Bałtycki, TVP Gdańsk, Kurier Powiatu Kwidzyńskiego, Głos Pomorza, Radio Koszalin, Tygodnik Kartuzy, Gazeta Olsztyńska, Tygodnik Płocki, Gazeta Pomorska oraz Radio Konin.

Poprzedni artykułCharytatywny Kiermasz Wielkanocny
Następny artykułSukces Kwidzyna w konkursie „Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2010”