Jedną z inwestycji zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców do realizacji w Kwidzyńskim Budżecie Obywatelskim jest Park Rowerowy. Autorem projektu jest znany triathlonista Michał Siejakowski. Dzięki temu projektowi powstanie w naszym mieście atrakcyjne miejsce do zabawy, a także wypoczynku. Przedsięwzięci mam być zrealizowane u podnóża zbocza, które znajduje się przy ul. Zamkowa Góra. Jest to bardzo atrakcyjny teren, który przed lat służył także jako nieoficjalny tor saneczkowy. W ramach projektu, u podnóża zbocza, planowana jest budowa asfaltowego toru rowerowego typu Pumptrack o długości ok 200 metrów.

Tor jest profesjonalną konstrukcją składającą się z specjalnie wyprofilowanych zakrętów oraz muld, pokryty jest szybką i równą warstwa specjalnego asfaltu. Jazda na torze polega na wykonywaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów góra-dół, dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Ogólnodostępny tor będzie służył zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym i będzie można na nim jeździć zarówno rowerem górskim,  bmx, na rolkach, deskorolkach czy hulajnodze.

To jednak nie koniec rowerowych atrakcji. Kilka lat temu pojawił się projekt o nazwie Arena XC, autorstwa Waldemara Czarnoty z CykloKwidzyn. Oprócz pumptracka była tam również propozycja stworzenia toru wyczynowego dla bardziej wymagających pasjonatów jazdy na rowerach. Miasto zaproponowało, by oba projekty połączyć. Pumptrack na płaskim terenie byłby zrealizowany z budżetu obywatelskiego, a z budżetu miasta powstał by, obok na skarpie, wykorzystując naturalne nachylenie terenu, tor dla wyczynowców, utwardzony, ze specjalnymi przeszkodami o długości ok. 400 metrów. W ramach wspólnej, podzielonej na etapy inwestycji, został by również zmodernizowany parking znajdujący się w pobliżu.

W tej chwili trwają prace koncepcyjno-projektowe, przy współpracy z pomysłodawcami tej atrakcyjnej inwestycji. Jest szansa, że jeszcze w tym roku powstanie w naszym mieście nowe, atrakcyjne i bezpieczne miejsce do zabawy i relaksu. Tor wyczynowy to z kolei, poza miejscem treningu, szansa na widowiskowe zawody sportowe.

Foto: BT Projekt

Poprzedni artykułRusza rekrutacja do szkół podstawowych
Następny artykułZapomniane historie z Kwidzyna