20130722 Most

 Świętowanie potrwa trzy dni i rozpocznie się od uroczystości na moście w dniu 26 lipca br. o godz. 17.00.

To podniosłe wydarzenie nie może obyć się bez symbolicznego przecięcia wstęgi, które w sposób nietypowy zostanie dokonane przez wszystkich zgromadzonych. Uroczystą atmosferę uświetni parada złożona z grup rekonstrukcyjnych (husarze, ułani, regiment szwedzki), motocyklistów, zabytkowych pojazdów, rowerzystów i wielu innych z Kociewia i Powiśla. Na niebie pojawi się również kilka tysięcy gołębi.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystości zachęcamy do przyłączenia się do parady na odcinku drogi pomiędzy mostem a nabrzeżem w Korzeniewie, gdzie zorganizowany zostanie festyn z licznymi atrakcjami: animacjami dla dzieci, występami zespołów muzycznych z Kociewia i Powiśla, stoiskami handlowo-gastronomicznymi oraz smacznym poczęstunkiem. Ten ważny dla nas dzień zostanie podkreślony efektownym pokazem sztucznych ogni, po zakończeniu którego zostanie włączona iluminacja mostu.

Uwagi organizacyjne

Oddanie do ruchu mostu wraz z drogami dojazdowymi nastąpi w nocy z 26 na 27 lipca.
W dniu 26 lipca br. pomiędzy godz. 15.00 a 19.00 wyłączona zostanie z ruchu droga z Korzeniewa w kierunku Janowa, na odcinku Korzeniewo Lipianki za (wyjątkiem autobusów i mieszkańców jpgMapka z opisem dróg. ).
W trakcie trwania uroczystości, po moście będzie można poruszać się jedynie po ścieżce pieszo-rowerowej (z udostępnieniem środkowego odcinka ścieżki po przejściu parady). Zmotoryzowani będą mogli pozostawić samochód na parkingu zlokalizowanym na nabrzeżu w Korzeniewie. Z kolei po zachodniej stronie Wisły, w Aplinkach, zostanie zorganizowany bezpłatny parking na około pięćset samochodów. Dodatkowo po wschodniej stronie Wisły uruchomione zostaną specjalne darmowe linie autobusowe z Kwidzyna do Lipianek ( pdfSzczegółowy rozkład jazdy PKS Kwidzyn – Lipianki )

Gorąco zachęcamy do spaceru pomiędzy parkingiem w Korzeniewie a mostem, do którego dostęp będzie możliwy pieszą łącznicą. Istnieje także możliwość skorzystania z autobusu kursującego wahadłowo między parkingiem w Korzeniewem  a mostem w Lipiankami.

Zatem już od soboty 27 lipca będzie można skorzystać z nowej przeprawy mostowej. Zapraszamy więc do zabawy i udziału w kolejnych imprezach adresowanych do turystów i  mieszkańców Kociewia i Powiśla, pozbawionych dotąd możliwości integracji.
Pierwszą z atrakcji jest sobotnio-niedzielna Gra Miast polegająca na wykonaniu zadań w ośmiu ciekawych miejscach na terenie Gminy i Miasta Gniew, Gminy Kwidzyn oraz Miasta Kwidzyna. Potwierdzeniem wykonania zadania będzie pieczątka przystawiona na specjalnej Karcie Miast. Tym którzy zbiorą osiem stempli wręczony zostanie album ilustrujący budowę mostu. Również dla dwóch wylosowanych szczęśliwców przewidziano atrakcyjne nagrody: dwuosobowy nocleg na Zamku w Gniewie oraz dwuosobowy karnet na basen przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie. Nagrody będą losowane krzyżowo tzn. mieszkańcy Powiśla będą brać udział w losowaniu noclegu na Zamku w Gniewie, a Kociewiacy będą liczyć na odrobinę szczęścia i szansę otrzymania karnetu na basen.

Folder informujący o ciekawostkach technicznych dotyczących mostu oraz zawierający informacje o imprezach towarzyszących jego otwarciu wraz z Kartą Gry Miast będzie wręczany 26 lipca podczas Festynu w Korzeniewie. Będzie on również dostępny we wszystkich ośmiu miejscach gry. Karta Gry zostanie również udostępniona na witrynach internetowych Miasta i Gminy Gniew, Gminy Kwidzyn i Miasta Kwidzyna.
Drugiego dnia uroczystości, tj. 27 lipca, wśród atrakcji będą między innymi Festiwal Teatrów Ulicznych „Fusy” w Kwidzynie. Dla miłośników historii proponujemy zaś imprezę pod nazwą „Podróż w przeszłość na Zamku w Gniewie” podczas której obejrzeć będzie można widowisko „Wakacje z duchami” i spektakl konny.
Niedziela upłynie w Kwidzynie pod znakiem Sportowego Maratonu Fitnessu. Swoich sił będzie można spróbować w modnej na Powiślu zumbie i spinningu. Natomiast Gniew zaprasza na plac Grunwaldzki, gdzie odbędzie się III Festiwal Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy”. W niedzielę nadal będzie można zbierać pieczątki w ramach Gry Miast i wziąć udział w „Podróży w przeszłość na Zamku w Gniewie”.
Życzymy dobrej zabawy!

Programy szczegółowe:

Dzień pierwszy, piątek 26 lipca

1. Uroczystości na moście przez Wisłę

• Odegranie hymnu państwowego
• Przemówienia zaproszonych gości
• Przecięcie wstęgi przez wszystkich zgromadzonych
• Przemarsz parady przez most w kierunku festynu na nabrzeżu w Korzeniewie.

2. Program festynu na nabrzeżu w Korzeniewie

• Występy zespołów regionalnych (osiem zespołów z Powiśla i Kociewia)
• Atrakcje dla dzieci
• Darmowa grochówka i chleb ze smalcem serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tychnów i Rakowcu
• Stoiska gastronomiczno-handlowe
• Pokaz sztucznych ogni (ok. godz. 21.20)
• Włączenie iluminacji mostu ( pdfOpis szczegółowy )

Dzień drugi, sobota 27 lipca

1. Podróż w przeszłość na Zamku w Gniewie
• 12:00 Salwa armatnia – zbrojownia Zamku Gniew (wstęp wolny)
• 13:00 Widowisko „Wakacje z duchami” (bilety 9 zł i 7 zł)
• 14:00 Husaria – chluba oręża Polskiego – spektakl konny (wstęp wolny)
• 15:00 Widowisko „Wakacje z duchami” (bilety 9 zł i 7 zł) ( jpgOpis szczegółowy )

2. Festiwal Teatrów Ulicznych „Fusy” w Kwidzynie
Występ teatrów ulicznych pomiędzy godz. 15.00 a 23.50 na placu Jana Pawła II. ( jpgOpis szczegółowy )

Dzień trzeci, niedziela 28 lipca

1. III Festiwal Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy”
pl. Grunwaldzki w Gniewie (jpg Szczegóły w załączniku )

2. Podróż w przeszłość na Zamku w Gniewie
• 12:00 Salwa armatnia – zbrojownia Zamku Gniew
• 13:00 Widowisko „Wakacje z duchami” (bilety 9 zł i 7 zł)
• 14:00 Husaria Chluba oręża Polskiego – spektakl konny (wstęp wolny)
• 15:00 Msza Święta w Kaplicy Zamkowej
• 16:00 Widowisko „Wakacje z duchami” (bilety 9 zł i 7 zł)

3. Sportowy Maraton Fitnessu – na rzecz Dominiki Morańskiej na placu Jana Pawła II w Kwidzynie ( jpgSzczegóły w załączniku )

 Kwidzyn Most

 

Poprzedni artykułAndżelika Przybylska trzecią dyskobolką w Polsce
Następny artykułGra Miast