05 06 2014 nagrody1

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze po latach komunistycznej dyktatury częściowo wolne wybory. Data ta stała się symbolem ustrojowej przemiany, odzyskania narodowej wolności. Od tego dnia minęło 25 lat. Okrągła rocznica jest dobrą okazją dla podsumowań i uroczystości.
Jedna z takich uroczystości odbyła się w przeddzień rocznicy w kwidzyńskim Kinoteatrze. Jej myślą przewodnią było uczczenie lokalnego wymiaru tego, co oprócz politycznej wolności było najważniejszym owocem rozpoczętych wtedy przemian – swobodnej, nieskrępowanej ideologicznymi nakazami działalności gospodarczej.
Bohaterami uroczystości były kwidzyńskie firmy, wielkie i małe. Firmy, które swoją działalność rozpoczęły jeszcze przed tą datą i które potrafiły wytrwać przez całe ćwierćwiecze. Ich przedstawiciele i właściciele odbierali specjalnie z tej okazji statuetki „Firma 25-lecia”. Wręczali je Burmistrzowie Andrzej Krzysztofiak i Roman Bera oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Gorlewicz. Pomagały im laureatki lokalnych konkursów piękności.
Korowód ponad 70 najbardziej zasłużonych dla naszego miasta przedsiębiorstw rozpoczęło najstarsze z nich PSS Społem, działające od 18 kwietna 1945 roku. Pojawiali się przedstawicieli innych organizacji spółdzielczych, małych rodzinnych czy wręcz jednoosobowych firm i największego kwidzyńskiego zakładu International Paper Kwidzyn. Był firmy, które prowadziły działalność jeszcze w sennym powojennym miasteczku, firmy powstałe, gdy uzyskało ono impuls rozwojowy w postaci umiejscowienia w nim wielkiego przemysłu i firmy powstałe w ostatnich latach przed przemianami, gdy komunistyczna władza próbowała zatrzymać bieg historii zezwalając na prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej.
O dyskretny podkład muzyczny i przerywniki zadbał zespół Combo Juniors Band a uroczystość obramowały występy Klubu Dobrej Piosenki i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Helikon z towarzyszeniem mażoretek. Sprawili oni, że uroczystość przebiegła w bardzo miłej, naturalnej atmosferze i dobrze nastroili jej bohaterów przed końcowym spotkaniem przy lampce szampana w foyer teatru.

05 06 2014 nagrody2
05 06 2014 nagrody3
05 06 2014 nagrody4

Poprzedni artykułNoc w bibliotece
Następny artykułNadwiślańska Szkoła Liderów 2014