14 05 2015 planeta1

Wizyta naukowego miasteczka w Kwidzynie to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Planeta Energii”, którego głównym celem jest edukacja  najmłodszym na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazły się dzieci z klasy I A i pani Zofia Cieślakowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. dra Władysława Gębika. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Kwidzyna będą mogli zgłębiać tajniki wiedzy o prądzie.

Warunkiem uczestnictwa w programie „Planeta Energii” było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Kolejnym krokiem było złożenie sprawozdania z przeprowadzonych działań. Wśród zwycięzców tegorocznej edycji konkursu znaleźli się uczniowie z klasy I A i pani Zofia Cieślakowska ze Szkoły Podstawowej nr 6. Jury konkursu doceniło ich ogromne zaangażowanie oraz różnorodność zrealizowanych działań m.in. przygotowanie ekogniazdka do ładowania telefonów komórkowych czy wycieczkę do przedsiębiorstwa energetyki cieplnej i przyznało uczniom z Kwidzyna nagrodę w postaci dwudniowej wizyty mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”.

W centrum naukowym „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.– Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” – przyjdź, zobacz i dotknij

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D o Energoludkach.

W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska,koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Podczas licznych konkursów i quizów można zweryfikować swoją wiedzę na temat prądu, a przy okazji wygrać ciekawe nagrody.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Jana Pawła II. W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Kwidzyna i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Dotychczas progi mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” przekroczyło ponad 102 tys. dzieci i 31,6 tys. dorosłych. Jak będzie w Kwidzynie?  Dowiemy się niebawem!

 

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Kwidzyna!

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu stacjonarnych rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Kwidzyna do aktywnego włączenia się w akcję i walkę o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Kwidzynie sprawuje Andrzej Krzysztofiak, Burmistrz Miasta Kwidzyna.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”. Patronat medialny nad wizytami mobilnego centrum nauki objął magazyn „Fun Club” i „Radio Gdańsk”.

Lista miast, które w maju odwiedzi mobilne centrum nauki Energi znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

***

Grupa Energa od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu Energa dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja Energa niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Dzięki realizowanemu od 2010 roku autorskiemu programowi „Planeta Energii”,  wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 160 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odwiedziło 56 miejscowości.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. Energa dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. „Zielona” energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

Poprzedni artykułMajówka na Miłosnej
Następny artykułTeatr bez słów – warsztaty