10 03 2017 krew

Mobilna zbiórka krwi w Kwidzynie. Chcesz uratować komuś życie? Przyjdź w środę (22.03) na targowisko miejskie w Kwidzynie. Tam specjalistyczny autobus z obsługą medyczną, będzie zbierał krew dla Narodowego Centrum Krwi.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Młodych Demokratów z Kwidzyna, do naszego miasta przyjedzie Krwiobus, który jeździ po Polsce w ramach kampanii „Łączy nas czerwona nitka”. Wszystko to w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020″. Głównym celem programu jest promocja i edukacja w zakresie honorowego krwiodawstwa, bo choć coraz więcej z Nas decyduje się na taką pomoc, krwi w naszym kraju jest wciąż zbyt mało.

Krew to substancja, którą mogą wytworzyć jedynie nasze organizmy, nie da się jej w żaden sposób wyprodukować laboratoryjnie. Jest to dobro, którym może podzielić się niemal każdy. Dlaczego to tak ważne? W sytuacjach zagrożenia życia, lub zdrowia innych musimy zapewnić im możliwość leczenia, powrotu do zdrowia, ratunku! W wielu przypadkach to właśnie krew jest tym ratunkiem. Wyobraź sobie, że tych zasobów zabraknie i tylko dlatego ktoś nie będzie mógł wrócić do zdrowia.

Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia:

– które ważą co najmniej 50 kilogramów,

– u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

O czym pamiętać, jeśli zdecydujemy się by oddać krew:

– na oddanie krwi decydujemy się w okresie, gdy nie mamy objawów przeziębienia, nie bierzemy aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

– przed przyjściem do punktu krwiodawstwa należy zjeść lekki posiłek, oraz w ciągu 24 h przed wypić co najmniej 2 l płynów.

– pamiętać o dokumencie ze zdjęciem, najlepiej dowodem osobistym

– pół godziny przed oddaniem krwi należy odstawić papierosy, a także nie pić alkoholu w dniu poprzedzającym.

Jeżeli chcesz podzielić się tym cennym darem, pomóc innym i ratować życie przyjdź! Oddanie krwi nie boli, a znaczy tak wiele.

22 Marca, Kwidzyn targowisko miejskie przy ul. Kopernika.

Młodzi Demokraci zapraszają!

Poprzedni artykuł„Rośliny lecznicze w średniowieczu” – wykład
Następny artykułKoncert Wiosenny