03 04 2014 plywacy1

Dwa brązowe medale, trzy czwarte miejsca, dwa szóste, dwa wyrównane rekordy województwa pomorskiego oraz 10 miejsc w ścisłych finałach oto rezultat podopiecznych trenera Artura Szachmytowskiego w zakończonych niedawno Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w pływaniu.

Nasi zawodnicy startowali na czterech pływalniach: w Olsztynie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Gdańsku a na starcie tych zawodów stanęło w sumie ponad 1900 zawodników z ponad 200 klubów z całej Polski.
Jako pierwsi swój pierwszy start w Mistrzostwach Polski mieli nasi 14 letni juniorzy, którzy startowali na przepięknej pływalni Aquasfera w Olsztynie. Trójka naszych zawodników rywalizowała z prawie 600 zawodnikami ze 136 klubów z całej Polski. Atmosfera zawodów oraz organizacja dostosowały się do  poziomu sportowego, który był bardzo wysoki. Świadczyć może o tym to, iż padło kilka i tak już bardzo wyśrubowanych Rekordów Polski. Nasi zawodnicy również dostosowali się do poziomu zawodów. Doskonałe czwarte miejsce na dystansie 200 metrów stylem klasycznym zajął Filip Czop a jego brat Michał udanie walczył w ścisłym finale 200 motylkowym zajmując ostatecznie 9 miejsce w Polsce. Ponadto chłopcy pływali jeszcze w finałach na 100 motylkowym, 100 klasycznym, 50 klasyczny, i 100 zmiennym. W zawodach startowała również Patrycja Nowicka, która zaprezentowała się z bardzo dobrej strony
W tym samym czasie w Gliwicach startowali juniorzy 15 letni. Na starcie tych zawodów stanęło prawie 500 zawodników ze 124 klubów a wśród nich 4 osobowa ekipa MTS Kwidzyn. Swój życiowy (jak na razie) sukces osiągnęła Martina Kędziora, która na dystansie 200 metrów stylem klasycznym zdobyła brązowy medal. Ponadto Martina zajęła 4 miejsce na 50 klasycznym (przegrywając medal o 0,09 sekundy) oraz 4 na 100 klasycznym (0,4 sekundy do medalu). Martina wyrównała również rekord województwa pomorskiego na 50 klasycznym. W finałach pływała również Daria Karaszkiewicz, która w każdym swoim starcie biła rekordy życiowe. W naszej drużynie startowali również: Ola Michalewska i Hubert Kapica, którzy znacznie poprawiali swoje rekordy życiowe.
Tydzień Później na starcie Mistrzostw Polski stanęli nasi najstarsi zawodnicy. W Gorzowie Wielkopolskim, wśród prawie 350 zawodników ze 103 klubów, startowała 16 letnia Nikola Olszewska (niestety Weronikę Muzolf z Mistrzostw wyeliminowała kontuzja). Start Nikoli okazał się bardzo dobry. Zawodniczka MTS-u w każdym swoim starcie poprawiała rekordy życiowe. Wspaniałe występy Nikoli dały jej brązowy medal na 50 motylkowym, a czasem 27,98 wyrównała rekord województwa pomorskiego. Ponadto zawodniczka naszego klubu była jeszcze szósta na 50 i 100 grzbietowym.
Natomiast juniorzy 17-18 letni startowali w Opolu gdzie na starcie stanęło ponad 350 zawodników ze 115 klubów. W finałach pływał nasz najstarszy zawodnik Wojtek Janicki, który pokazał, że należy do czołówki pływaków w naszym kraju. Drugi nasz zawodnik, o rok młodszy Piotr Krukowski startował ze zmiennym szczęściem ale również zaprezentował się z bardzo dobrej strony.
Jako ostatni w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w Gdańsku wystartowali zawodnicy 12-13 letni. Bardzo udany występ zaowocował tym, iż nasz klub zajął drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Wszyscy nasi młodzi zawodnicy zasługują na pochwałę, gdyż zaprezentowali wysoką formę sportową ale szczególne brawa należą się naszym medalistom. W dwudniowych zmaganiach po dwa razy na najwyższym stopniu podium stawali Klaudia Stańczak (100 motylkowym i 200 zmiennym) oraz Marcin Wysocki, który wygrał koronny dystans 100 dowolnym a drugi złoty medal dorzucił na 100 klasycznym. Poza tym nasza sztafeta w składzie: Stańczak, Wysocki, Bartosz Grochalski i Jakub Urbański dwa razy stawała na drugim stopniu podium.
Po zawodach trener zawodników, Artur Szachmytowski, powiedział: To były bardzo wyczerpujące zawody zarówno dla zawodników jak i dla mnie. Cieszą medale oraz miejsca w finałach. Praca wykonana przez zawodników zaprocentowała tym, iż wszyscy na głównej imprezie pierwszej części sezonu bili swoje życiówki. Medal Martiny to nagroda za jej wytrwałość oraz potwierdzenie jej talentu. Nikola po raz kolejny udowodniła swój profesjonalizm oraz to, że należy do ścisłej czołówki w kraju. Pozostali zawodnicy również zasługują na wielkie brawa bo pokazali prawdziwy sportowy charakter. Cieszy postawa moich najmłodszych zawodników bo pokazuje, że rosną następcy dla naszych mistrzów. Mam tylko nadzieję, że wystarczy im chęci do pracy i dalej będą czerpać przyjemność z pływania. Chciałbym przy okazji podziękować Sławkowi Lewalskiemu, który pomógł mi w pewnych aspektach treningu co zaowocowało dużą poprawą moich starszych zawodników. Mam nadzieję, że dalej będziemy tak udanie współpracować i w letnich Mistrzostwach Polski pójdziemy jeszcze krok dalej. Dziękuję rodzicom za pomoc i liczę na jeszcze większe zaangażowanie . Przed nami teraz chwila odpoczynku a potem wracamy do pracy. Już za dwa tygodnie liga województwa pomorskiego (11 kwietnia zawodnicy 12-13 letni z całego województwa będą startować w Kwidzynie na naszej nowej pływalni). Następnie część moich zawodników będzie przygotowywać się do czerwcowych Mistrzostw Polski Seniorów gdzie będą walczyć o minima na Mistrzostwa Europy Juniorów a potem w lipcu rocznikowe Mistrzostwa Polski.

03 04 2014 plywacy2

Poprzedni artykułMechanism – koncert w Kwidzynie
Następny artykułSkoki przez przeszkody