pec

Sieć ciepłownicza na osiedlu Hallera zostanie zmodernizowana. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „PEC” uzyskało na inwestycję ponad 4,6 mln zł ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Umowę w sprawie przekazania środków na ciepłowniczą inwestycję podpisali w sali obrad Urzędu Miejskiego Józef Sarnowski z zarządu województwa pomorskiego oraz Grzegorz Hejna, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” w Kwidzynie. Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna, podkreślił, że to już druga tak duża inwestycja związana z modernizacją sieci ciepłowniczej, realizowana przez PEC.

– Dofinansowanie dotyczy ponad 4,6 mln zł, a wartość całego projektu, to ponad 6 mln zł. To kolejny projekt realizowany przez PEC. Wcześniejszy dotyczył ulic Polnej, Korczaka i Żeromskiego. Jego wartość wynosiła ok. 18 mln zł, a uzyskane dofinansowanie to ponad 12 mln zł. Sieć nie spełnia wymogów efektywności energetycznej. Dla mieszkańców ważne jest, że modernizacja sieci oznacza rezygnację z węzłów grupowych i powstanie węzłów indywidualnych. To jest szczególne istotne dla odbiorców końcowych. Wspólnoty mieszkaniowe będą miały większą kontrolę dotyczącą podejmowania decyzji związanych z włączaniem i wyłączaniem ciepła. Oznacza to skuteczne i efektywne administrowanie dostarczanym ciepłem – podkreślił Piotr Widz.

Dodał, że dzięki modernizacji sieci nie będzie już strat energii cieplnej, a jednocześnie będzie taniej i oszczędniej.

Grzegorz Hejna, podkreślił, że środki finansowe są bardzo ważne, gdyż zapewniają modernizacje, remonty oraz inwestycje.

– To trzy podstawowe działania, które dają perspektywę na przyszłość. Remonty i modernizacje to utrzymanie majątku w stanie technicznym, który zapewnia bezpieczeństwo i niezawodne dostawy ciepła do odbiorców. Modernizacje pozwalają na unowocześnianie majątku, aby efektywność urządzeń była coraz wyższa. Inwestycje to rozwój sieci i doprowadzanie sieci do rejonów, w których nie ma dostępu do ciepła systemowego i przyłączanie nowych odbiorców – powiedział Grzegorz Hejna.

Przypomniał, że dwa lata temu, dzięki wytężonej pracy całej załogi, zaangażowaniu samorządu miasta Kwidzyna i marszałka Mieczysława Struka i jego służb, PEC uzyskał dofinansowanie na duży projekt dotyczący modernizacji sieci ciepłowniczej na osiedlu Zatorze II.

– Pozyskaliśmy ponad 12 mln zł. Dzisiaj ten projekt jest w końcowej fazie realizacji i mamy nadzieję, że do końca roku szczęśliwie go zakończymy i rozliczymy, a wszystko na to wskazuje. W międzyczasie złożony został wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu dotyczącego budowy i modernizacji sieci ciepłowniczej i węzłów cieplnych na terenie osiedla Hallera. Sieć, która zasila budynki na tym osiedlu była budowana od 1975 roku do lat 80. Były wykonywane drobne modernizacje, ale to sieć, która ma już 44 lata. Sieci ciepłownicze buduje się generalnie na lata. Gdyby nie udało się pozyskać tych środków, to perspektywy byłyby niezbyt wesołe. Firmy o takim potencjale jak nasza nie stać by było, aby wydać łącznie ponad 20 mln zł, gdy cała jej wartość to 17 mln zł. W przypadku Kwidzyna to jest wielka sprawa, że się udało tak duże środki pozyskać – stwierdził Grzegorz Hejna.

Według prezesa PEC wyeksploatowana sieć oznacza z roku na rok wyższe koszty utrzymania, spowodowane między innymi powtarzającymi się awariami. Obecnie długość sieci na osiedlu Hallera wynosi 2860 m. Posiada 36 węzłów. Podłączonych do niej jest 29 budynków. Moc cieplna to 4,8 MW. Po modernizacji sieć będzie miała ponad 2700 m. Straty ciepła zostaną zredukowane aż o ponad 69%. Józef Sarnowski z zarządu województwa pomorskiego podkreślił, że Kwidzyn jest liderem wykorzystania środków unijnych, o czym świadczą zrealizowane przedsięwzięcia.

– Do Kwidzyna zawsze się jechało po dobre słowo z zakresu demokracji i samorządności. Dla nas z dolnego Powiśla i Żuław to były bardzo ważne wyjazdy. Samorządność i demokracja przełożyła się na takie projekty jak ten. Oprócz tego, że jesteście liderem samorządności, to jesteście również liderem w wykorzystywaniu środków unijnych – stwierdził Józef Sarnowski.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł. Wysokość dofinansowania przekroczy 4,6 mln zł. Wydatki PEC wyniosą 2,2 mln zł.

(s)

Poprzedni artykułWarsztaty wyplatania makramy
Następny artykułPowstanie druga tężnia